Mesajı Okuyun
Old 06-01-2024, 13:40   #13
Av. Can DOĞANEL

Burada şöyle bir çözüm yolu olabilir. Amaç uzun yargılama süreci boyunca düşük kalan nafakanın yükseltilmesini sağlamak. Artış oranını karara ekletmek için şu aşamada bir şey yapmak pek mümkün değil.

Ben tedbir nafakasının yükseltilmesi istinaf mahkemesinden talep edilebilir diye düşünüyorum. Sonuçta istinaf sistemi yalnızca kanun yolu mahkemesi değil aynı zamanda esas hüküm verebilen ikinci derece yargılama yapabilen mahkeme ve olayın özelliğine göre ekonomik koşullar vb. nedeniyle özünde bir tedbir kararı olan tedbir nafakasının miktarını yeni bir tedbir kararı ile değiştirebilmesine bir engel görmüyorum.

Bağımsız tedbir nafakası davası açmaktansa -ki burada da bir derdestlik itirazı ve buna göre karar verilmesi riski oldukça büyük ve dahası yargılama giderleri de nafakaya ihtiyaç duyan taraf için günümüzde azımsanacak gibi değil- başvurma harcı yatırarak ekonomik koşullardaki değişim ve yargılamanın aldığı süre anlatılarak istinaf mahkemesinden tedbir nafakası miktarının yükseltilmesinin talep edilmesi yolu denenebilir.