Mesajı Okuyun
Old 05-01-2022, 10:00   #8
Admin

Kiracı da kira bedelinin tespiti davası açabilir, dolayısıyla açmanıza bir engel yok. (Uygulamada kiracının açtığı kira tespit davası neredeyse hiç yok ama yasal olarak açabilir)

Ancak kira tespit davası açarsanız, hakim döviz bedelinin ne şekilde Türk lirasına dönmesi gerektiğini hesap ederek kiranızı belirlemeyecektir. Onun yerine BK 344'deki ilkeleri uygulayarak kirayı belirleyecektir. Kira sözleşmenizden itibaren 5 yıldan fazla zaman geçtiğinden ve daha önce de hiç kira tespit davası açılmadığından hakim BK 344/3'ü uygulayacak ve bilirkişi marifetiyle boş olarak orasının kirasının ne olacağını belirleyecek ("hak ve nısfet uygulaması") ve kirayı buna göre tespit edecektir.

Ancak ben bu davayı açmaktaki hukuki yararınızı göremiyorum. Siz kira tespit davası açsanız dahi, karşı taraf 10 yıl gereğince tahliye hakkını kullanabilir. Ayrıca kira tespit davasında hak ve nısfet uygulanacağı için de kira bedeli "rayice" çıkacağından rakam ciddi artacaktır.

Sizin elinizde tebliğden doğan yasal bir hak varken, onu kullanmayıp kira tespit davası yoluna giderseniz, kira bedelinin ciddi artması sonucu çıkar diye düşünüyorum.

Kirayı "Rayice çıkarmayı" göze alıyorsanız, o miktarı şu anda kendiliğinizden kabul edip öderseniz zaten muhtemelen aranızda ihtilaf kalmayacak.