Mesajı Okuyun
Old 17-12-2021, 09:02   #6759
akdevrim

Önemli

Her zaman Hz.Alinin söylediği ''Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurdum''Vecizesini ilklerinde hisseden duyumsayan,saygıyla sevgiyle karşılayan bir insan oldum.Ancak bu demek değildir ki hayatımda karşılaştığım bazı olayları ötelemem anlamına gelmiyor.Yıl 1972-1973 öğretim yılı Samsun Merkez Orta Okulu 2.sınıf öğrencisiyim.kendimce şiir yazıyorum.şiirlerim okul köşe gazetesinde asıldı bir hocamız tarafından.Bu şiirlerimden bir tanesini Samsun Milliyet Gazetesi bürosu diye zarfın üzerine yazarak gazteye gönderdim.Zarfın üzerine Samsun Merkez Ortaokulu diye adımı da yazdım..Samsunda Milliyet gazetesinin bürosu olmadığından şiirim bulunan mektup ptt tarafından Samsun Merkez Orta okuluna iade edilmiş.Günlerden bir gün okulumuz müdür yardımcısı Ahmet Tuncel bey hocamız beni çağırdı.Zarfı bana uzatarak,-''Oğlum sen manyak mısın ''dedi.Gözüm karardı 13,yaşlarındayım sanırım sınıfa nasıl döndüğümü anlamadım.Çok üzüldüm...II.bir olay Samsun Cumhuriyet Lisesindeyim.1977-1978 öğretim yılı lise 2. sınıftayım.ders Tarih dersi.Hocamız Berrin ATALAY.Arka sırada oturan sıra arkadaşım muziplik olsun diye karnıma dokundu,bende refleks olarak elimde olmadan hafif güldüm.Hocamız Tarihçi Berrin ATALAY beni dersden dışarı attı.Çok üzülmüşdüm.Bu gün bu iki hocamı görsem asla saygıda hata etmem.Ancak Bir Ekrem OLTULU,Bir Niyazı AYYILDIZ, bir Hasan Hasan Anayol,Bir Ali KURTOĞLU,bir Saffet ÜNAL,bİr Ramazan Türk,Bir İbrahim Ibrahim Donmez , Bir Yusuf Akan ,bir İskender İskender Apaydın gibi hocalarımın yüreğimde edindindikleri yer gibi yerlerinin olmadığını da ifade edeyim...Allah hepsine sağlık sıhhat versin.benim devlette 39.yılım,öğrenim hayatım,4 yılımda Almanyada geçti.Hayatımızda öğretmenlerimizin yeri özeldir.Atatürkün bir kaç vecizesini paylaşarak tüm öğretmenleri selamlıyorum."Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.""Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir."

"Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder."

"Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir."
"Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın."

"Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur."

"En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur."

Saygı ve sevgilerimle...

Hasan Alp Erdogan.16.Aralık.2021.İstanbul.Sirkeci Turizm Enformasyon Bürosu.