Mesajı Okuyun
Old 24-05-2018, 13:34   #2
AV.SİBEL

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar ;

Arabuluculuk tutanağına icra edilebilirlik şerhi almadan ilamsız icra takibi yapılabilir mi ? Bununla ilgili Yargıtay ilamı ve değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler...
İlamsız icra takibi yapabilmek için elinizde bir belge olmasına dahi gerek yok.Şahsi kanaatim bu halde ilamsız icra takibi yapabileceğiniz yönünde.
Ancak ilamsız icra takibine neden konu edilmek istenmekte.İcra edilebilirlik şerhi alınması halinde arabuluculuk anlaşma belgesi ilam niteliğini kazanıyor.Bu halde ilamlı takibe konu ediyorsunuz ve borçlunun itiraz imkanı ortadan kalkıyor.(ödeme haricinde vs.)
İlamsız takip yapmanız halinde borçlunun itiraz hakkı olacak , hiçbir gerekçe bildirmeksizin ve takip duracak .
Ayrıca bunun yanı sıra ilamsız takibe konu etmek akabinde itiraz edilmesi ve sizinde itirazın iptali davası açmanız gerekir, normal ilamsız icra takibi prosedürü gereği.

Ancak arabuluculukta anlaşılan konularda da dava açılamayacağına dair kanunda hüküm var.Bu halde itirazın iptali davası açıldığında ne olacak? Neden kanunda daha kısa ve lehinize olan icra edilebilirlik şerhini alıp direk ilamlı icra takibine konu edebilmek varken hem uzun hem de riskli bir yolu tercih edersiniz.
Ayrıca buna ilişkin bir Yargıtay kararına denk gelmedim.Bu konuda daha içtihat oluştuğunu da zannetmiyorum.