Mesajı Okuyun
Old 23-02-2010, 14:19   #3
akrd61

Değerli meslektaşım,Bu olayda müvekkilinizin muhatabının banka olduğunu düşünüyorum çünkü banka ile kargo şirketi arasında yapılan sözleşmeye taraf değil.Bu nedenle
5464sayılı Kanunun 44 md si gereği bu kanunun uygulanmasıyla ilgili uyuşmazlıklarda kart hamilinin tüketici olması halinde, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 22 nci ve 23 üncü maddesi hükümleri uygulanır.Ancak

1) öncelikle anlatımınızdan müvekkiliniz ilk asgari ödemeyi yaptığı anda kartın kulanımından sorumluluğu 5464 sayılı kanunun 15/1'e ".... veya fizikî varlığı bulunmayan kart numarasının öğrenildiği andan itibaren, kart hamiline aittir gereği başlamıştır".Bu kanun hükmününü size sorun yaratacağını düşünüyorum.
2)Eğer müvekkiliniz adres değişikliğini bildirmemişse 5464 kanunun 16/2 hükmü gereği "Kart hamili adresinde meydana gelen değişiklikleri, değişiklik tarihinden itibaren onbeş gün içinde kart çıkaran kuruluşa bildirmekle yükümlüdür." BU maddeninde size sorun yaratacağını düşünüyorum.
Burada BK 111 gereği eğer banka ile kargo şirketi arasında yapılan sözleşmede banka müvekkilinizin yararanıza edim yükümlülüğü koydurmuşsa yani gönderilen olarak müvekkilinizi göstermişse müvekkiliniz sözleşmenin tarafı olmasada yapılan sözleşme müvekkiliniz açısızdan üçünçü kişinin yararına yapılmış sözleşme niteliğinde olacaktır ve müvekkiliniz sözleşmeye dayanarak hak iddda edebileği kannatindeyim.......