Mesajı Okuyun
Old 07-01-2009, 18:17   #7
Av. İlhan SALBAŞ

Aynı olayla borçlu vekili olarak karşılaştım. Müvekkilin gayri resmi ortağı, yıllar önce yaklaşık 10 yıl hatır çeki olarak boş çek yaprağı yalnızca müvekkilin imzaladığı çeki alıyor. İleride ortaklıkta bir sorun çıkar veya kötüniyetli olarak Çekte matbu keşide tarihi ../../199. yazılı çeke keşide yerinde hiçbir paraf ve imza atılmadan keşide tarihinin üzerine (çizgi dahi atılmamış) üzerine 2007 yılında bir gün yazılıyor TL kısmının önüne Y ekleniyor ve 800.000 YTL haline getiriliyor çekin verildiği Elmadağ Şubesi dahi 5 yıl önce kapanmış. Çekin arkası yazılıyor ve icra takibi başlatılıyor İcra tetkik merciine itiraz ve şikayette bulunduk. Menfi tespit davası harç yüksekliği nedeniyle daha sonra açılacaktı. İcra tetkik davayı reddetti. Alacaklı müvekkilin tüm taşınmazlarına, araçlarına,haciz koydu. İşyerindeki malları kaldırdı. Temyiz henüz edilmemişken ve (menfi tespit konusunda da çok araştırmamıza rağmen olumlu bir cevap müvekkile veremediğimizden) karşı taraf ile yüklü bir miktarda anlaştı. Sorunuza karşılaştığım bu olayı anlatım anlatmamakta müvekkilinizin kötüniyetli olabileceği endişesiyle tereddüt ettim. Yargıtay bozar mıydı veya menfi tespit davasını kazanabilirmiydik bilemiyorum.