Mesajı Okuyun
Old 14-08-2007, 13:38   #1
Av.Erdinç LAFLI

Varsayılan kira konusu taşınmazın sözleşmede öngörülen süreden önce kiracı tarafından tahliyesi

Sayın Meslektaşlarım;

X şaysı Y şahsından kira konusu taşınmazı noterde yapılan yazılı kira sözleşmesiyle 3 yıllığına kiralamıştır.İlk yıl kira bedeli olarak kararlaştırılan bedelide peşin olarak ödemiştir.Ancak kiracı işlerinin büyümesi nedeniyle daha büyük bir taşınmaza ihtiyaç duymuş ve kira süresinin 5.ayında taşınmazı kiraya verene teslim edip,tahliye etmiştir.Kiraya verende bir hafta sonra kira konusu taşınmazı başka bir kiracıya kiralamıştır.
Benim bu olaydaki sorum şunlar ;

Kiraya veren taşınmazı çok kısa bir sürede tekrar kiraya verdiği için eski kiracıdan peşin aldığı ayların kira parasını iade yükümlülüğünün yasal dayanağı nedir? Medeni yasanın "genel iyi niyet kuralları" ve Borçlar Yasasının "sebepsiz zenginleşme" hükümleri mi?Yoksa Borçlar Yasasında yada Gayrimenkul Kiraları Hakkında Yasada bu konuda özel bir hüküm var mı? Kiracı kira süresinin bitiminden evel gayrimenkulü tahliye eder ve kira sözleşmesini tek taraflı fesih ederse kiraya veren yeni bir kiracı buluncaya kadar olan aylara ait kiraya hak kazanır hakkaniyete uygun bir sürede yeni kiracı buluncada kalanını iade etmesi gerektiği kanısındayım.Çünkü kira sözleşmesi her iki tarafa borç yükleyen sürekli sözleşmelerden olup ilelebet devam etmesi beklenemez.Ancak bu düşündüğüm savları desetkleyen yasal bir dayanak yada yargı kararına ulaşamadım bu konuda yardımcı olunursanız sevinirim.Geçmiş forumlarda somut yasa maddesi ve yargı kararı bulamadım.

Şimdiden ilginize teşekkür ederim.