Mesajı Okuyun
Old 06-04-2008, 17:33   #55
Tamer Sağcan

Gereksiz addedilen iktisat ve kamu maliyesi gibi dersler her ne kadar, bazı öğrenci arkadaşların hoşuna gitmese de, ne yazık ki olduğundan fazla gerekli. Hakeza gerekli olmadığını düşünsek bile buradaki hangi öğrenciye müfredat hazırlatırsanız hazırlatın bir beğenmeyen çıkacaktır. Çünkü nedense herkes hukuk dalının kapasitesine göre değil, kendi kapasitesinin iyiliğine göre dersler almak ister. Fakat hukuk yetenek bazlı değil, bilgi bazlı bir olgudur. Dolayısıyla terminoloji ağırlıklı ve bol okuma gerektiren dersler her ne kadar öğrenciye dünyayı zindan etse de, gerçek bir hukukçunun yetişmesinde bu derslerin önemi sanıldığından büyüktür. Özellikle yine bir bölümümüzün beğenmediği Türk Dili dersi, bir lise edebiyat dersi formatından çıkartılarak göz önüne alınırsa bir hukukçu için ne kadar gerekli olduğu aşikardır.

Ben gereksiz ders kelimesine de inanmıyorum. Bir dersi gereksiz gösteren öğretim üyesi olabilir buna katılırım ama bu asla dersin gereksizliğini göstermez. Örneğin bizim İktisat dersimize giren öğretim üyemiz Sn. Okan TAŞAR sadece iktisat değil, hayata dair bir çok şey öğretmiş ve kazandırmıştır bizlere.

Tüm bunlarla beraber zaten analitik düşünemeyen hukukçu yetiştirmekte üstüne bir eşi olmayacak ülkemizde , bir TM ci olmama rağmen matematik dersi olmamasını eleştiren arkadaşlara sonuna kadar katılıyorum. Kime ait olduğunu hatırlamadığım bir vecizeyle sözümü bitireyim: "Matematik bilmeyen insan, yolda dahi yürüyemez!"

Saygılar