Mesajı Okuyun
Old 21-01-2007, 17:46   #38
begüm sunan

Bahsettiiğim şey adalet,eşitlik gibi kavramların yargılama içinde aramak değil kesinlikle.Normun içinde barındırılmayan fikriyatların,faydalı olsun olmasın,yargılama sırasında eklenmesi bence de kabul edilmez.
Sanıyorum ki,hukuk tanımımda yanlış anlaşıldm.Ben sonradan kavram eklenmesi ile adalet ve eşitlik sağlanır demek istemedim.
"Bu kavramların oluşturucusu kimdir"sorunuzun cevabı ise ne Yargılama yapanlar ne de Kanun koyucudur.Bu kavramlarla insan vazgeçilmez ve devredilmez haklarını,içgüdüsel olarak korur.İnsan sözkonusu haklarını doğuştan getirdiğinden,bunlar içgüdüsel ve evrenseldir.
sorunuz ancak,"bu kavramları sisteme kim yerleştirir" veya"bu kavramların içeriği kime göre saptanacaktır" şeklinde olursa yargılama/kanun koyucu seçeneklerinden tercih yapılabilir.
yargılamada adalet ancak,üst bir değer olarak yorumda kullanılabilir diye düşünüyorum.(kanundan kaynaklanan hakkaniyet takdiri dışında)Bunun dışında özellikle eşitlik kavramının içeriği büyük ölçüde kanu koyucu tarafından oluşturulur.Tabii ki,yukarıda bahsettiğim çekirdek alana dokunmadan!
başa dönersek,ben hukukun tek bir etken sebebi ile mevcut olamayacağını söylüyorum.yani,tavuğa veya yumurtaya tek bir anlam yükleyerek işin içinden çıkamayz. Saygılarmla