Mesajı Okuyun
Old 24-05-2003, 23:13   #226
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sevgili paulus
Değişime ayak uydurmak değil, oyunu bulunduğun yerin kurallarına göre oynamaktı sözünü ettiğimiz, kurallar heryerde aynı ya da benzer şekilde değişiyor ve ilerliyor olsa bir itirazım olamaz. Elbette bu kural farklılıkları dejenerasyonu, oyunu mekanlara göre farklı kurallara bağladığında, ki buna yalnızca istanbul ya da başka büyük şehirler değil, bazen hatta yoğunlukla biraz da şakayla karışık taşra dediğimiz-ki evet, Ayvalık olsun, isterse adı nahiye olsun)- ilçelerde de rastlanabiliyor..Adımımı bu şehre basar basmaz bir kamu kurumunun en yetkilendirilmiş en büyük adamıyla konuşur ve konuşma sertleşmeye başlamış bulurken; bana büyük nasihati etmişti:"burda işler böyle yürümüyor!", yani diyordu ki; burda daha yenisin, burda oynanan oyunun kurallarını öğrenirsen oyunda kalabilirsin.. gülüyorum da bunlar yaşanırken mütebessim olamıyorsun tabii, istediğim; bir tedbir kararı için hazırlık yaparak bilgi almaktı, o çok önemli şahsın bilgilerini vermediği gibi, dilekçemin havalesini de almamıştı (??adama zorla kayıt yaptıramıyorsun tabii), ben de o inatla aynı gün mahkemeden tedbir kararı alarak mahkeme kararı ile öğleden sonra yine karşısına dikilmiştim..ben bildiğim o yazılı kurallarla oynamayı tercih etmiştim ve ettim , etmeye devam edeceğimi de umut ediyorum ve benim dahlimle olmasa da o memur şimdi sürgün le memleketin bilmem artık hangi coğrafyasında yaşıyor. bense oyunun kuralını benimsemediğim o mekanda şimdi bildiğim/iz kurallarla oyunculuğuma devam ediyorum.(geç de olsa adalet yerini bulabiliyor)
Taşra ünlemesine gelince, şaka bir kısmı, bir kısmı ise ironi taşıyor, 3.5 yıl önce izmir adliyelerinde çalışırken aynı süreyle ilçede avukatlık yapmaya başlamış biri olarak zaman zaman byük şehirlerden gelen bazı meslektaşlarımızın "büyük" davranış ve tümceleri ilgi çekici sahnelere manzara olabiliyor, ayrık ve istisnai durumlar bunlar, genele teşmil etmiyorum, bana gelince, ben de severim taşraları da, gezmek için gidilecek olursa istanbul u da=), her sebeple, herhalukarda ve daima en çok sevgili İzmir i ve Ankara yı da)