Mesajı Okuyun
Old 27-03-2009, 20:50   #1
hbe

Varsayılan Tercüme Ücreti Kime ? Tercuman'a mı Yoksa Noter'e mi ?

merhaba ,

gecen gun almanya'ya yapicagimiz bir basvuru icin okul dokumanlarinin yeminli ve noter tasdikli tercumesi gerekti . noter'e gittik bize bir kart verdi tercuman ait , gittik konustuk evraklari verdik sayfa basina 20 tl de ucret istedi . ertesi gun evraklari alip noter'e gittik 4 sayfa icin 200 tl para odedim . eve geldim ve noterlik makbuzunu inceledigimde su dikkatimi cekti : ceviri ucreti 21,07 tl !!!

sonra internetten biraz arastirdim ve bunlari buldum :

Madde 96 - Belgelerin bir dilden diğer dile veya bir yazıdan başka bir yazıya çevrilmesine ve noterlikçe onaylanmasına çevirme işlemi denir.
Noterin, çevirmeyi yapanın o dili veya yazıyı doğru olarak bildiğine, diplomasına veya diğer belgelerini görerek veya diğer yollarla ve hiç bir tereddüde yer kalmayacak şekilde kanaat getirmesi gerekir.
Noterlik Kanununun 75 inci maddesinin son fıkrası gereğince noter tercümana Hukuk Yargılama Usulü Kanununa göre and içirir. Bunun bir tutanakla belgelendirilmesi zorunludur. Bu tutanakta tercümanın adı, soyadı, doğum tarihi, iş adresi, ev adresi, tahsil derecesi, hangi dil veya dilleri, hangi yazıyı bildiği, noterin çevirenin bu dil ve dilleri veya yazıyı bildiğine ne suretle kanı sahibi olduğu, yemin biçimi ve tutanağın tarihini gösterir. tutanağın altı noter ve tercüman tarafından imzalanır.
Kendisine çevirme yaptırılan kimselerin yemin tutanakları noterlik dairesinde özel bir kartonda saklanır. Noter, kartonunda yemin tutanağı bulunmayan bir kimseye çevirme yaptıramaz.
Noter tarafından ilgilisinden alınan çevirme ücretleri noterlik dairesinin gelirlerinden olup yevmiye defterine gelir olarak kaydedilir. Noterin çevirene ödediği parada dairenin giderlerindendir.

Çevirme ücreti :

Madde 4- 1512 sayılı Noterlik Kanunu’nun 103. maddesi hükmü uyarınca, noter tarafından bir dilden diğer dile, bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların her sayfasından 21.07-TL. çevirme ücreti alınır.

Bir dilden diğer dile veya bir yazıdan diğer yazıya çevrilen veya çevirtilen kağıtların 10 veya daha az satırı içeren sayfalarından birinci fıkrada gösterilenin yarısı kadar ücret alınır.

bugun tekrar noter'e isim dustu ! yine tercume isi ! gittim isimi hallettim vezneye parami odedim ve imzaya notere goturdum , ve gitmisken sordum bu ceviri ucreti nedir diye ! bana soyle bir bakdiktan sonra su cevabi verdi :

evet bende farkindayim bunun ( durumu hemen anladi nasilsa ) daha onceki toplantilarda bunu hep dile getirdim , hatta bakan bey'e direkt olarak ilettim , bu cevirme ucretini bizden kaldirin dedim ama 4-5 senedir hala duzeltecekler !!!

simdi ben size , siz daha iyi bilirsiniz ama , piyasada islerin nasil yurudugunu anlatayim :

notere gidiyosunuz evrak tercume ettiricem diyosunuz o da size anlasmali oldugu tercumanin iletitisim bilgilerini veriyo . sizde tercuman gidip islemi yaptiriyosunuz , sonra sayfa basina 20 tl tercumana veriyosunuz . sonra notere geliyosunuz noter bolca olan kaselerini vuruyo ustune sonra faturayi cikartiyo size icinde "cevirme ucreti" adi altinda sayfa basina 21,07 TL dahil !!!

boylece hem tercumana hemde notere tercume islemi veriyosunuz

herkes icin guveni tesis etmesi amaciyla calisan bir kurum tarafindan goz gore gore soyulmak cok agirima gitti .

saf , orta halli , hukuk bilgisi olmayan biri olarak benim devlet tarafindan noterin nasil caslisacagini anlattigi kanunu okudugumda ben sunu anladim :

noter tercume islemini , kendisinin emin oldugu ve kendisinin "yeminli" unvanini verdigi kisiye yaptirir daha sonra bu islemi tasdikler ve bunun karsiligi olan kanunca her sene belirlenen tarife uzerinden ucretini alir ve gerekli miktarini tercuman oder !!!

sorabilir miyim size bu is neden boyle yurumuyo ? yani noter kaydi olarak benden aldigi ucreti nasil cikis yapiyo ve kime yapiyo ? aralarinda kirisiyolarmi ?

6 sayfa icin 500 TL civarinda para verdim notere 150 TL de tercumana !!! vicdansizlarin ulkesine hosgeldiniz...

ben bu durumdan dolayi cok sinirli ve uzgunum bu durumu nereye ve nasil sikayet edebilecegimi anlatirsaniz cok sevinirim

yasananlar hakkinda sizin de gorus ve tecrubelerinizi merakla bekliyorum