Mesajı Okuyun
Old 24-02-2007, 13:19   #7
Admin

Aslında ben de Sayın Dikici'ye katılmalıyım, çünkü sorunuzdaki "tasarruf" kelimesinden kastınızı tam anlamadım. Sanırım anlaşmazlığımız teknik terminoloji ile hukuki terminolojinin farklı olmasından kaynaklanıyor.

Buna göre "posta haberleşmesindeki tasarruf hakkı konusunda karar vermekte nasıl yararlanabiliriz" derken tasarruf hakkı terimiyle kastınız tam olarak nedir acaba? Postanın mülkiyetinin/zilyetliğinin kimde olduğunu mu saptamaya çalışıyoruz, yoksa hukuki bir işlemi kuran işlem iradesi yönünden bu iradenin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığına mı karar veriyoruz.

Benim yukarıda alıntı yaptığım tez, bu ikinci durumu inceliyordu. Yani geleneksel metotlarda (örneğin posta) ve elektronik metotlarda (örneğin e-posta) hukuki işlemi kurma iradesi ne zaman karşı tarafa ulaşmış sayılır. Bu mantık kıyas yoluyla aynı zamanda posta/eposta ne zaman karşı tarafın eline geçmiş sayılır sorusuna da uyarlanabilir diye düşünüyorum.

Ancak aynı pistte dans ettiğimizden emin olmak için siz de tasarruf hakkı ile ne kastettiğinizi belirtirseniz çok iyi olur sanırım..