Mesajı Okuyun
Old 18-11-2011, 10:10   #296
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Meslektaşım,
Bir önleme aramasında Ankara Barosu üyesi meslektaşımız Av.VURALDOĞAN'IN üzeri aranmıştı. Bakanlık, idare mahkemesinde manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi. Temyiz sonucunu bilmiyorum. .
Adliye girişindeki önleme amaçlı olarak çantamızı cihaza koyduran görevli hakkında Ceza Kanunu'nun 120.maddesini işletiriz. Verilen hükme göre bir yön belirleriz. Böylece, mesleki hassasiyet-alınganlık dengemizi başkası kurar. Kurtuluruz Üstadım.
Değerli Üstad;

En azından şahsım açısından böyle bir görevli yok. Kısacası, zaman zaman işlerimin olduğu ve 22.11.2011 tarihinde de bulunacağım Çağlayan Adliyesi'nde bu yönde bir arama işlemine mahal verecek şekilde çantamı x-ray cihazından geçirmiş değilim, zira önceki mesajlarımda değindiğim gibi güvenlik görevlilerince şahsa göre değişiklik arz eden bir yaklaşım söz konusu. Kimi meslektaşlarımızın çantalarını cihaza koymaları yönünde ısrarcı olunurken kimilerine ise kimliklerini göstermelerinin ardından ses çıkarılmıyor.

Burada da görevlerini yaptıkları bilinciyle hareket etmekten öte bir sorumlulukları ve tabir-i caizse suçları olmayan görevlileri suçlamanın, onlarla gereksiz tartışmalara girmenin yarar getirmeyeceği zaten tartışılmaz ama girişte meydana gelen ve vatandaşların da dikkatini çeken tartışmaların sorumlusu, bu uygulamayı devreye sokan Cumhuriyet Başsavcılığı ve onaylayan meslektaşlarımızdır.

Bu anlamda "koydurma" şeklinde ifade ettiğiniz zorlama içeren eylemin bir parçası olmak gibi bir niyetim yok. Ancak burada görüşümüze muhalif kalan meslektaşlarımızın konuyu, münferiden gerçekleşen alınganlıklar bağlamında ele alması ve kolaylıkla teslimiyetçi bir tavır takınmalarını anlaşılmaz buluyorum.

Taviz tavizi doğuracaktır ve avukatların da hallerinden genel itibariyle memnun oldukları, çantalarını aratmaktan yana bir yakınmalarının olmadığı ve adliye girişlerinde -güvenlik (!) vb. hususlarla ilgili olarak gerekli görülürse- üstlerinin de rahatlıkla aranması noktasında tereddüt gösterilmeyeceği günler de gelecektir.

"Avukatları arayacaklarsa hakim ve savcılar da aransın" şeklindeki yaklaşım gerçekçi değil ve dahi bu fikre sıcak bakan meslektaşlarımızın da gerçekçi bulmadığından eminim. Hakim ve savcıların çantaları da dahil üstleri aranmayacağına göre bu hususun gündeme getirilmesinin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.