Mesajı Okuyun
Old 30-11-2004, 16:17   #4
Gemici

Alıntı:
Sosyal ve hukuki konularda yazdıklarınızla seviyesi uyuşmayan ve en azından beni sizin açınızdan hayal kırıklığına uğratan bir yazı olduğunu söylemeliyim.

Vaktim olursa yazdıklarınızla ilgili görüşlerimi buraya nakledeceğim.

Sayın Fikirbay,
Sizin yazdıklarınızla seviyesi uyuşmayan diye nitelendirdiğiniz yazılar benim diğer yazılarımın fikir çerçevesidir . Bu FİKİR ÇERÇEVESİ olmadan diğer yazıklarımın hiçbir anlamı yoktur. Diğer bütün yazdıklarımı bu çerçeve içinde değerlendirmek gerekir. Ve diğer bütün yazdıklarımın bu çerçevede bir yerinin olması gerekir. Eğer diğer yazdıklarıma bu çerçevede bir yer bulunmazsa, kendi kendimle çelişimiş olurum.

Fikir çerçevesi derken neyi kastediyorum:
Hangi yönden gelirse gelsin, sansürcü ve yasaklayıcı düşünce yapısına karşıyım. Sansür ve yasak koymak, fikirlere fikirle karşı koyamamak ve diğerlerinin fikirlerini sansür ve yasakla susturmaya çalışmaktır.

Sansür ve yasak kendi doğrularını başka türlü düşünenlere zorla kabul ettirmeye çalışmaktır; Bazıları kafalarını okul kitaplarına takar, bazıları bir memuru başka yere sürgün eder bazılarıda ramazanda oruç tutmayanların canına okur.

Sansür ve yasak yönetilenleri aptal yerine koymaktır; 'bunların kafası çalışmaz, bunlar bu tür fikirleri hazmedemez, bu fikirler bunların kafasını karıştırır' demek yönetilenleri sürü olarak görmektir.

Sayın Fikirbay,
yukarıda belirttiklerim benim düşüncelerim. Bu düşüncelere karşı olabilirsiniz. Saygıyla karşılarım. Benim dünya görüşüme göre her düşünce bir fikir ürünüdür ve her düşünceyi saygıyla karşılarım. Düşünen kişi kendi düşüncesini başkalarına zorla kabul ettirmeye çalışmadığı sürece.

Çoğulcu demokrasilerin en belirgin özelliği fikir ve düşünce özgürlüğüdür. İstiyen istediğini düşünür ve söyler, diğerlerinin özgürlüklerini kısmadığı ve yasaklamadığı sürece. Fikirler yasaklandığı zaman bu özgürlükler ortadan kalkar.

Seksen milyonluk bir ülkede herkesin aynı düşüncede olması zaten beklenemez. Böyle olunca da toplum olarak yaşıyabilmemiz için bizden başka türlü düşünenlerin düşüncelerini kabul etmek zorundayız. O fikirler kendi fikrimizle uyuşmuyorsa, nedenlerini ve gerekçelerini göstererek o fikirleri çürütmeye çalışabiliriz.

Fikirleri sansür etmiyeceğiz ve yasaklamıyacağız dediğimiz zaman, bizden başka düşünenlerin düşüncelerine, bu düşünceler bizim düşüncemize uymazsa bile, saygı göstereceğiz demiş oluyoruz. Eleştirimizi ve karşı fikrimizi bu saygıya rağmen her zaman dile getirebiliriz.

Sayın Fikirbay,
eğer benim düşüncelerime karşı kendi düşüncenizi yazmış olsaydınız, yukarıdaki satırları yazmak zorunda kalmıyacaktım. Düşünceleriniz belkide benim ufkumu genişletecek ve kendi düşüncemi yeniden gözden geçirecektim.

Mesajınızda hayal kırıklığına uğratan bir yazı derken bir ruh halinizi belirtiyorsunuz. Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama diğer taraftan doğru bildiğimi yazmaktan da vazgeçmem.

Doğru bildiğimin doğru olmadığını da ancak kendi fikrinizi yazmakla bana açıklıyabilirsiniz, ruh halinizi bildirmekle değil

Saygılarımla