Mesajı Okuyun
Old 01-10-2004, 17:53   #2
Gemici

Varsayılan Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

1 Ekim 2004 tarihli Hürriyetten(Avrupa Baskısı):
Alıntı:

"Nazım'ın Mevlana şiiri yüzünden görevden alındı"
Konya'da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı, 38 kişiden oluşan ses, saz ve sema ekibiyle birçok ülkede konserler veren Devlet Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun Şefi Ahmet Yılmaz, görevinden alındı. Yaklaşık 6 yıldır topluluğun şefi olan Ahmet Yılmaz, Nazım Hikmet'in "Mevlana" adlı şiirini besteleyip topluluğa okuttuğu için bir hafta önce görevinden alındı.

Konya Devlet Türk Tasavvuf Müdürü Ömer Faruk Belviranlı görevden alınmayı söyle açıklıyor: "Nazım Hikmet'in diğer şiirlerinide besteleyip önüme getiriyor ve topluluğa okutmak istiyordu. Nazım ile tasavvufun ne ilgisi var. Kendisini defalarca uyardım, ancak bu tür hareketleri topluluk iiçindeki diğer arkadaşlarını da rahatsız etmeye başlayınca görevden aldık.

Görevden alınmaya yol açan şiir şu:

Mevlana

Silindi gönülden acı
Kalbe muhabette buldum
ilacı
Ben de müridinim işte
Mevlana.
Ebede set çeken zulmeti
deldim
Aşkı içten duydum, arşa
yükseldim
Kalpten temizlendim, huzura
geldim
Ben de Müridinim işte
Mevlana.

Şiir belki bir Yunus veya bir Mevlana şiiri ile yarışamaz, ama bu şiir' de bir tasavvuf derinliği olduğunu da kimse inkar edemez. Şiiri besteleyen kişinin görevden alınmasının bu şiire bağlı olmadığını Nazım Hikmet'in şahsiyeti ile ilgili olduğunu Sayın Ömer Faruk Belviranlı da inkar etmiyor.

Sayın Belviranlı'nın gerekçesini okuyunca ve Milli Eğitim Bakanlığının orta dereceli okullara tavsiye ettiği "100 Temel Eser' listesinde Nazım Hikmet'in 'Kuvayı Milliye Destanını' görünce ben "Allah Allah, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu diye' düşündüm.

Başka türlü düşünen veya bu çelişkinin gerekçesini bilen varsa beni de aydınlatsın lütfen.

Saygılarımla