Mesajı Okuyun
Old 24-05-2007, 03:22   #4
Heybe Hukuk

Alıntı:
Yazan BURSA
Yalnız sorun şurda;bu durumda ben aslı olmayan bir vekaleti onaylamış gibi olur muyum ?.Lakin benim onayladığım vekalet şahsın kendisine ait, şirketle bir alakası yok.bu durumda Avukatlık yasasının 56. maddesini ihlal etmişmi oluyorum..?.Cevap ve yorumunz nedir acaba..?

Sayın Meslektaşım;

Tamamen şeklen ele aldığımızda; maalesef siz AK'nun 56. maddesi hükmüne aykırı davranmış durumdasınız. Ancak, karşı tarafın olası şikayeti üzerine bu husustan hakkınızda cezai takibe geçilmesi durumunda; olayın öznel koşulları ve sonradan dosyaya tarafınızca şirketçe tarafınızın yetkilendirildiğine ilişkin vekaletnamenin sunulmuş olması; somut olayda herhangi bir hak ziyaına yada hukuka aykırı kasda rastlanamayacak olması gibi durumlar dikkate alındığında bu sebepten cezai sorumluluğunuz doğmayacağını düşünüyorum. Hele ki, icra dosyasına yapmış olduğunuz itiraz, yasal süresinin son gününde yapılmış ise; bu somut durumu daha da anlaşılabilir kılacaktır. Bu durumda, müvekkilinizin hak ziyaına sebebiyet vermemek için, işin niteliği ve aciliyeti gereğince müvekkilinizin lafzı ile hareket ederek suret düzenleyerek kullanmış olduğunuz yolundaki savunmanız da daha bir maddi gerçeklerle dayanaklandırılmış olacaktır. Bence umarım böyle bir soruşturma olmaz ama olması halinde de; hakkınızda beraat kararı hatta takipsizlik kararı çıkacağına inanıyorum. İçinde bulunduğunuz sıkıntıyı anladığımdan; elimdeki içtihat programlarında karar taradım sizin için. Ancak bu hususta, işinize yarayabilecek bir karar bulamadım.

Gönlünüzü ferah tutun bence..