Mesajı Okuyun
Old 21-08-2011, 00:24   #40
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan tiryakim

1. kararda dava mahalli mahkemede açılmaktadır. burda dava açma süresi 1 yıldır dava hakkı 1 yıl 3 ay sonra kullanıldığı için rededildiğini düşünüyorum.

2. dava ise icra mahkemesinde açılmıştır.Burda dava açma hakkı 6 aydır. Burda dava hakkı 3 yıl sonra kullanıldığı için rededilmiştir.

...

Üstadım, malumunuz usul bizde önemlidir. Sorunuza yanıt veren meslektaşlarınızın yorumlarına karşı " siz yanlış biliyorsunuz " ve/veya " öyle değil böyle " şeklinde cevap vermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu ifadelerin yerine " üstadım ben sizin gibi düşünmüyorum. Zira ... " şeklinde karşılık vermenizin daha yerinde olacağını düşünüyorum. Ve hukuki görüş olarak sadece yukarıda yaptığım alıntıya cevap vereceğim başka bir mesaj da yazmayacağım. Aksi halde bir önceki mesajımın pek bir anlamı kalmayacak

1. kararda bir takip bulunmamaktadır. 30 gün süreli ihtarnameyi müteakiben 1 yılı aşkın bir süre sonra dava hakkı kullanılmış olup, Yargıtay da makul sürede dava açılmamıştır vs. demiştir. Yani bir takip ve bu takibe bir itiraz yoktur. Bu nedenle de itirazın iptali davası diye nitelendiremezsiniz ve 1 yıllık dava süresi de bulunmamaktadır.

2. kararda da davanın İcra Mahkemesinde açılması için sürenin 6 ay olduğu ve davacının bu sürede dava açmadığı belirtilmemiş aksine aynen 1. karardaki gerekçe ile davanın reddine karar verilmiştir. Bilginizde yanlış yok, icra mahkemesinde 6 aylık süre içinde tahliye talepli dava açılmalıdır ancak itirazın tebliğinden itibaren. Eğer sizin dediğiniz gibi davanın yasal 6 aylık sürede açılmadığı temyizen istenmiş olsa idi, Yargıtay 6 ay içinde dava açılmadığından diye bozardı. Ancak böyle bir yasal itiraz yok. Belki itiraz yapıldı ancak tebliğ edilmedi ve davanın açılmasından 1 ay önce tebliğ edildi. Yani davanın açılma tarihi ile itirazın tebliğ tarihi arasında 6 aydan daha az bir süre var. Bu karardaki red gerekçesi de aynen 1. karardaki red gerekçesi ile aynıdır. Tek fark birincide takip yok, genel mahkemede dava açılmıştır, 2. de takip var, icra mahkemesinde dava açılmıştır.

Kolay gelsin.