Mesajı Okuyun
Old 07-09-2006, 00:59   #1
Av.Gülsüm DÜRÜKOĞLU

Mahçup Çocuklara Asla KelepÇe Takilamaz..

Bir meslektaşımın yazısında 5395 Sy. Ç.K.K.nun 18.md.si gereği kelepçenin istisnai hallerde takılabileceği yönündeki beyanına katılmak mümkün değildir.

Benim görüşüm çocuklara hiç bir koşulda asla kelepçe takılamaz.Şöyle ki ;

5395 Sy. Ç.K.K.nun 18.md.si ve Y.G.İ.A.Yön.liğinin md.19/10 ile büyüklere ilişkin C.M.K.nun 93.md.sini birlikte değerlendirdiğimizde çocuklara asla kelepçe takılamayacağı açıkça ortaya çıkmaktadır.

Ç.K.K. 18.md.sinde çocuklara kelepçe takılamaz dedikten sonra ,ancak zorunlu hallerde çocuğun kaçmasını,kendisini veya başkalarının hayat ve beden bütünlükleri bakımından doğabilecek tehlikeleri önlemek için GEREKLİ ÖNLEM ALINABİLİR derken büyüklere ilişkin C.M.K.nun 93.md.sinde ise yine kelepçe takılamaması kural olarak benimsenmiş olup yukarıda çocuklara ilişkin saydığım zorunlu hallerde ise KELEPÇE TAKILABİLCEĞİNİ ifade etmektedir.

Bu düzenleme karşısında eğer o zorunlu hallerde, çocuklara kelepçe takılabilecek olsaydı, büyüklere ilişkin düzenlemeye paralel bir şekilde ele alınması veya ayrıca bir düzenlemeye gerek duyulmazdı.

Kısacası bu maddeler birlikte değerlendiğinde ÇOCUKLARA HİÇ BİR KOŞULDA ASLA KELEPÇE TAKILAMAYACAĞI görüşündeyim.

Sitenize yeni kaydoldum,beni mesleki anlamda daha çok araştırmaya sevkedeceğini ve oldukça yararlı olacağını düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler...