Mesajı Okuyun
Old 20-08-2010, 10:16   #31
avmurat

Sayın Alp, özlük, sicil vs gibi işlemler demişsiniz ancak bu işlemler belirli ve sayılı olup özlük gibi bir genelleme yapamayız.
(İYUK) Kamu görevlileri ile ilgili davalarda yetki

Madde 33

1. (Değişik: 5.4.1990 – 3622/12 md.) Kamu görevlilerinin atanması ve nakilleri ile ilgili davalarda yetkili mahkeme, kamu görevlilerinin yeni veya eski görev yeri idare mahkemesidir.
2. Kamu görevlilerinin görevlerine son verilmesi, emekli edilmeleri veya görevden uzaklaştırılmaları ile ilgili davalarda yetkili mahkeme, kamu görevlisinin son görev yaptığı yer idare mahkemesidir.
3. (Değişik: 5.4.1990 – 3622/12 md.) Kamu görevlilerinin görevle ilişkisinin kesilmesi sonucunu doğurmayan disiplin cezaları ile ilerleme, yükselme, sicil, intibak ve diğer özlük ve parasal hakları ve mahalli idarelerin organları ile bu organların üyelerinin geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılmalarıyla ilgili davalarda yetkili mahkeme ilgilinin görevli bulunduğu yer idare mahkemesidir.

Mecut durumun bu madde kapsamına girmediğini düşünüyorum.Her ne kadar maddede emeklilikten bahsediyorsa da bunun, memuriyetten emekli olurken yaşanan durumlarla ilgili olduğunu düşünüyorum.Bu nedenle de işlemi tesis eden yani başvurunuzu reddeden birimin bulunduğu yerde davanın açılması gerektiğini düşünüyorum.Bu da muhtemelen SGK genel müdürlüğü yani Ankara olacaktır, saygılarımla.