Mesajı Okuyun
Old 25-04-2012, 08:18   #34
Av. İlknur Sezgin Temel

Konuya son nokta konmuş gibi, ancak içime sinmeyen birşeyler olduğundan bu eski konuyu canlandırma "gereği hasıl olmuştur"

Sn. Muzaffer Erdoğan:
Alıntı:
Şimdi sorunuza dönelim:
Ücretliler vergi ödemiyorlar mı? Ödüyorlar.
Siz de hizmet karşılığı ücret aldığınız için vergi ödemek zorundasınız. İster müvekkilden ister karşı taraftan alın. Farketmez. Devlet BEN KAZANILAN HER KURUŞTAN PAYIMI ALIRIM, BUNU BANA ÖDEYECEKSİN demiş.

Verdiğimiz hizmet karşılığı aldığımız ücrete makbuz kesmeğe, vergi ödemeğe itirazımız olamaz.

Ancak
Karşı yan vekalet ücreti için makbuz kesmek bu noktada beni düşündüren husus. Zira bizler karşı yana bir hukuki hizmet veriyor değiliz. Karşı yan aleyhine hükmedilen vekalet ücreti de bizim kendilerine hukuki hizmet sunmuş olmamızdan kaynaklanmıyor.

Vekalet ücreti HMK'da dava giderleri içerisinde düzenlenmiş, dava masrafı olduğuna dair kimsenin kuşkusu olmayan bir ödeme.

Mahkeme masraflarının karşı yandan tahsili noktasında masrafa makbuz kesmek, masraflar için KDV ödemek söz konusu olamamalı diye düşünüyorum. Makbuz kesilecekse dahi bu ancak geliri belgelendirmek maksatlı olabilir, KDV'nin konusu olamayacağını düşünüyorum.

Karşı yan açısından baktığımda ise, karşımızda bir Kamu Kurumu olduğunu varsaydığımızda, hangi Kamu Kurumu'nun şimdiye dek tahsil ettiği vekalet ücretleri için makbuz kestiği görülmüş?