Mesajı Okuyun
Old 21-01-2009, 20:57   #1
tlevent

Varsayılan Yönetmeliklerin yayımlanma tarihinden geriye yürütülmesi hakkında.

Herkese merhabalar.Bir üniversitenin hukuk fakültesinde birinci sınıfta öğrenim görmekteyim.2007 yılında üniversiteye girdim.2007-2008 eğitim öğretim yılında hazırlık sınıfında öğrenim gördüm.Bu sene (2008-2009) 1. sınıfa başladım.Okul kaydımı 2007'de yaptırırken ve ben hazırlık sınıfındayken üniversitede Resmi Gazete'de 06.10.2005 tarihinde yayımlanan yönetmelik geçerliydi.Bu sene son kayıt tarihimiz olan 30.08.2008 tarihinden bir süre önce kaydımı yeniledim.22 Eylül 2008'de okulumuz başladı.2 hafta önce 26.09.2008 tarihinde Resmi Gazete'de yeni bir yönetmelik yayımlandığını öğrendik.Ve bu yönetmeliğin 54. maddesinde aynen şöyle belirtilmektedir:"Yönetmelik 01 Ağustos 2008 yayımı tarihinde yürürlüğe girer."Şimdide bizimde bu yönetmeliğe dahil olduğumuz söylenmektedir.

1-Bir yönetmeliğin yürürlüğe girebilmesi için Resmi Gazete'de yayımlanması gerekmez mi?

2-Yayımlanan bu yönetmeliğin kendinden sonrakileri etkilemesi, bu yayımdan önce kayıt yaptıranlara bir etkisi olmaması gerekmez mi?

3-Resmi Gazete'de yayımlanmakla yürürlüğe girdiği tarihten(26.09.2008), kendinden daha önce olan (01.08.2008) tarihine geri yürütme yapılabilir mi?

4-İdare mahkemesine gidilerek bir dava açılabilir mi?Bu davanın açılabilmesi için üniversitede ki ilgili kuruma dilekçe verme zorunluluğu var mıdır?

5-Açılabilirse bu davanın yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra 60 gün içinde mi açılması gerekir?Yoksa üniversitede ki ilgili kuruma verilen dilekçenin cevabı alındıktan sonra mı bu süre 60 gündür?

İlginiz için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım...