Mesajı Okuyun
Old 03-02-2024, 17:11   #1
avukathanım

Varsayılan Işletma Hakkinin Devri Alt Kira Yasağina Aykirilik Oluşturur Mu

Merhabalar... bir konuda fikirlerinizi rica edeceğim. Alt kira ile ilgili. müvekkil taşınmazını bir ltd.şirkete kiraya veriyor işyeri olarak(tekel bayi ve büfe). Kira sözleşmesi genel ve özel şartlarda da kiralananın devri, alt kira, 3.şahsa devir, şirkete ortak alınamayacağı açıkça hüküm altına alınmış. Kiracı şirket (yetkilisi)ise 3.kişi ile "işletme hakkının devrine" dair sözleşme yapmış. 3.kişi şu anda gerçekte işletmeci ,görünende sgklı işçi olarak kiralayanda bulunmakta. Kendi aralarındaki sözleşmede müvekkilin kiracısı demirbaşları ve kendi adına olan işletme ruhsatını da devretmiş. Yani müvekkilin kiracısı ile devrettiği kişi arasında hasılat/ürün kirası konusu oluşmuş durumda (o kesin bence.) Zira her ay bankadan müvekkile ödenen kiranın neredeyse 3 katını kira bedeli adı altında müvekkilin kiracısına yatırıyormuş. (dekontlar elimde yok ama hangi banka şubesine yattığını biliyorum, mahkemece getirtilir)Kira sözleşmesindeki devir yasağına ve sözleşmeye aykırılık oluştuğunu ve tahliye için harekete geçme şartlarının oluştuğunu düşünüyorum. Ancak emin olamadım, kiracı yine aynı şirket, vergi levhası vs aynı olduğu için farklı düşünmek mümkün müdür? Varsa bu konuda fikirlerinizi öğrenebilir miyim? birebir bir yargıtay kararı bulamadım