Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 13:55   #1
üye18721

Varsayılan Maaş Haczinde; En az 1/4 Haczi yerine niye en fazla1/4 haciz yapılmaktadır?

İlamlı icirayla yaptığım takipte; borçlunun iki maaşına haciz koydurdum.Borçlu 2 ayrı maaş alıyor SSK'dan; Birincisi kendi emekli maaşı, diğeri ölen karısının emekli maaşı. İİK M.83 maaş hacizleri için; "Haczolunacak miktar bunların (maaşlar,ve her nevi ücretler...)dörtte birinden az olamaz hükmünü koymuş. Borç miktarı fazlaca ; maaş kesintiyle borç ancak 20 yılda biter.Bu paranın tahsiline;ne 76 yaşında olan borçlunun ne de benim ömrüm yeter.(Benim diyorum çünkü aynı davada ve takipte asaleten kendi adıma vekaleten iki akrabam adına bulunuyorum) Maaşın en az dörtte biri diyor kanun. En çok dörtte biri demiyor. Ama uygulamada 1/4ünün haczi isteniyor.Ben bu takipte maaşlardan birinin tamamını diğerinin de diyelim ki 1/2'ini isteyebilir miyim? Şunu da belirtmekte yarar görüyorum.Borçlunun durumu çok iyi.Zira; bu takibe konu olan ilamın konusu bu borçlunun murislerden muvazza yoluyla mütevvefanın bankadaki parasının yarısını üzerine yapmasıydı.
Bu konuda elinde yargıtay kararı olan üyelerin yardımına ihtiyacım var.Saygılarımla.