Mesajı Okuyun
Old 03-01-2008, 14:14   #13
*sinequanon*

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Sayın Sinequanon:

Bu mümkünmüdür ?

Kendimizi eşi tecavüze uğramış hakimin yerine koyarsak, tecavüzden sanık olarak önümüze gelmiş kişilere hangi gözle bakarız, nasıl davranırız ? Eşi tecüvüze uğramış hakim olarak vereceğimiz karar ile, Eşimiz tecavüze uğramamış olsaydı vereceğimiz karar değişirmiydi ?

Sizin yazdığınız açık, mümkün olması lazım diyorsunuz, yüzde yüz katılıyorum, zira ideal olanı konuşuyoruz. Ancak bunun ne kadar mümkün olabileceği konusunu merak ettim.

Hukukçu olmak bu yüzden çok özel bir şey zaten.Hukuk sadece düşünme ve ikna kabiliyetinizle değil kişiliğiniz ve hayatınızla içiçe bir bilim.

Daha önce başka bir forumda da bahsetmiştim.Yıllar önce bir gazetede okumuştum.Prof. Dr. Uğur Alacakaptan'ın kardeşi bir cinayete kurban gitmişti.Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama tecrübeli ceza hukukçusu profesöre "Eskiden olsa sanık idamla yargılanacaktı.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?" diye sorulmuş."Sanık benim kardeşimi öldüren kişi de olsa idamı kabul etmem mümkün değildir." dediği yazıyordu gazete sayfalarında.Okuduğumda çok etkilenmiştim.Ben bunu söyleyebilir miydim acaba diye çok düşünmüştüm.Cevabı bulamamıştım.Sanırım yaşanmadan da bilinemez.Umarım Allah hiç birimizi böyle bir durumla karşı karşıya bırakmaz.Yaşamayan biri olarak sadece fikrimi söyleyebilirim,bana göre olması gerekenden bahsedebilirim.Ama bu konuda asla umutsuz değilim.Her ne olursa olsun adil olunabileceğine inanıyorum.Toplumun mimarları olabilmek kolay değil.Bunun için toplumun hukuki konularda en dayanıklı ve en soğukkanlı insanları olmak lazım sanırım.

Saygılarımla...