Mesajı Okuyun
Old 18-11-2006, 17:34   #19
Av.Engin Özoğul

Sayın Akpunar

Bizim olayımızda işçilere 4857 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesiyle birtakım düzenlemeler yapıldığı söylenmiş ve bu nedenle fazla çalışması olup olmadığını belirtmesi istenmiş. Müvekkile dava açan işçi de bu belgenin ilgili kısmına fazla çalışma alacağı olmadığını yazmış. Yargıtay, bu beyanı dikkate alarak belgenin imza tarihinden geriye doğru fazla çalışma hesabı yapılamayacağını söyledi.

Belgede ibra ya da feragat ediyorum gibi ibareler yok. Sadece üst kısmında belgenin alınma nedeni yazılı. Altında da işçinin fazla çalışma alacağı olmadığına ilişkin beyanı. Belgede feragat ediyorum, ibra ediyorum gibi ifadeler olsaydı bence Yargıtay işverenin tavrını samimi bulmayarak belgeye geçerlik tanımazdı. Size de sade bir dille sormanızı tavsiye edebilirim. Benzer durumda olup da kullanmadım diyenler varsa ve bunlara hakları ödenmişse ileride bunu da kullanabilirsiniz. Bu da işverenin iyiniyetli hareket ettiğini gösterecektir.

Ayrıca bu belgenin yanında işçi ilk yıllık iznini kullandığında başvuru formuna kullanılmamış yıllık izni olmadığına ilişkin bir beyan eklesin. Formlara böyle bir kısım koyabilirsiniz.

Bunun yanında ilerideki dönem için imkan varsa işe giriş çıkış kayıtlarını düzenli tutmanızı tavsiye ederim. Fazla çalışma hesabında Yargıtay işe giriş-çıkış kayıtlarının dikkate alınması gerektiğine ilişkin bir karar verdi.

Bordrolarınızı düzenli tutun ve mutlaka imzalatın.

İş sözleşmelerine yıllık 270 saatlik fazla çalışma ücretinin asıl ücret içinde olduğunu yazın. Ancak bu şartın geçerli olabilmesi için işçinin aylık ücretinin asgari ücretin üstünde olması gerekir.

Geçmiş döneme ilişkin alacağınız beyanların tamamı Yargıtay'ın somut olay adaleti fikri kapsamında ele alınacaktır. Yargıtay üyeleri şifahi açıklamalarında hep bu fikir üzerinden hareket ettiklerini belirtiyorlar. Eğer bu beyanların gerçekten kayıt düzeni için alındığına, belgelerin zorla imzaltılmadığına ve aksi beyanda bulananlara haklarının ödendiğine kanaat getirirlerse geçerlik tanıyacaklarını düşünüyorum.