Mesajı Okuyun
Old 16-06-2006, 14:28   #15
Av.Suat Ergin

Sayın Admin, Sayın M.S.Dikici, Sayın hukuk42 ve protesto yöntemine karşı çıkan veya karşı çıkacak olan sayın katılımcılar,

1- Bir kez daha yazmakta fayda görmekteyim: protesto günü olarak cuma günü özellikle seçilmiş bir gündür. Çünkü cuma ve pazartesi günleri fazla duruşma yapılmamaktadır.(Belki de hakimlerin hafta tatiline bir veya iki gün eklerim düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Ancak uygulama böyledir)

2- Önceki yazımı yazdıktan sonra Baro'dan telefonuma mesaj geldi. TBB karar almış ve tüm Barolar eyleme destek vereceklermiş. Ancak duruşmalara giren meslektaşlar için bir disiplin cezasından söz edilmemektedir. Bir kez daha yazmakta fayda görmekteyim: isteyen duruşmaya girebilecektir.

3-Tutuklu müvekkili olan veya buna benzer önemli davası olan meslektaşımızın davaya girmesinde bir sakınca yok ve eleştiri konusu da yapılmaz. Ancak elinizi vicdanınıza koyun, davaların tüm safahatını anlatmaya gerek yok hepimiz bilmekteyiz ama, "Davayı yeni aldım cevap için süre istiyorum" diyenler, "delil listesi ibraz etmek için süre istiyorum" diyen taraflar, "tebligat adresini bildirelim" "bilirkişi raporu gelmemiş beklensin" "mali ve içtimai araştırma sonucu gelmemiş beklensin" ,"bilirkişi raporuna beyanlarımı yazılı olarak bildireceğim" denilen duruşmalar, "falanca mahkemenin dosyasının istenmesine" "talimat cevabının beklenmesine" karar verilen duruşmalar, vs vs...Bu saydıklarımdan hiçbiri mi bugün(cuma) olmayacak. Yani ülkenin en az duruşma günü yapılan bir gününde hep tutuklu işi veya karara bağlanacak dosyalar mı olacak. Hangi müvekkil mağdur olacak? Amaç üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi?

4- Miting önerisi de yapılabilir. Bu hususta Sayın avfehmi'nin düşüncelerine katılmaktayım. Sayın Admin herhangi bir nedenden dolayı Kadıköy'de 10.000 avukatı toplayamazsınız maalesef.(Hoş bir hayal) Miting önerisi ayrı bir öneri ancak yukarıda yazdıklarımın ışığında duruşmalara girmeme önerisine karşı çıkanların gerekçelerini anlayamamaktayım.

Saygılarımla