Mesajı Okuyun
Old 09-01-2008, 10:04   #198
aykut bal

merhaba..
herkese saygılar diliyorum.roma hukuku hakkında herkes farklı fikirler öne sürmüş.ben de kendi açımdan roma hukukunun önemini belirtmek istiyorum.roma hukuku özellikle avrupa ülkelerinin hukuk sistemlerinde bulunan hukuktur ve yüzyıllarca sürmüş bir gelişimin ürünüdür.roma hukukuna verilen önem bu hukukun günümüz hukuk sistemlerini önemli ölçüde etkilemesindendir.bu hukuku bilmek,diğer hukuk sistemlerini anlamak için anahtar vazifesi görecektir.roma hukukunu gereksiz bir ders olarak görenlere şunları söylemek istiyorum.bu ders Londra'nın üç hukuk fakültesinde (cambridge,oxford,university college of london) zorunlu ders olarak okutulmaktadır.ayrıca washingtondaki supreme court'un(yüksek mahkeme) kapılarına ve iç dekoruna praetor beyannamesi resmedilmiştir.bu da roma hukukunun önemini alenen ortaya koymaktadır.
saygılar.
konuyla alakasız olsa da şunu da ifade etmekte fayda görüyorum.hızlı yazmaktan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ama _hukuğu_ kelimesi beni çok sinirlendiriyor.okunurken çok basit kalıyor.mesela anayasa hukuğu yazılması veya söylenmesi dilimiz açısından da yanlıştır.hukuk kelimesi ünsüz yumuşamasına uğramaz,uğramamalıdır.anayasa hukuku ifadesi daha saygın bir ifadedir.ben hiçbir ders kitabında roma hukuğu,anayasa hukuğu yazdığını görmedim.nacizane önerim şudur ki,hukuk kelimesinin yazımına dikkat edelim...
tekrar saygılarımı sunarım...