Mesajı Okuyun
Old 17-02-2002, 11:11   #1
atmaca.f

Varsayılan Karsılıksız Cek De Duzeltme

merhaba,sizlerden birkonuda yardım istiyorum.Bir bankadan vermiş olduğum 6 adet çek belirtilen tarihte ödeyemediğim için karşılıksız çıktı. Bu çekleri ben bir kaç gün sonra keşide ettiğim kişilere nakit olarak ödeyerek çeklerimi geri aldım. Aradan 1 hafta geçince bana bankadan bir ihtar geldi ve çek kanununun ilgili maddesi uyarınca 1 hafta içinde ödeme yaparak düzeltme işlemini yerine getirmem istendi.Bu ihtar 6 adet çekten sadece 3 tanesi için geldi.Diğerleri için herhangi bir resmi tebligat yapılmadı.Bende çekleri ilgili bankaya ibraz ederek bu işlemin yapılmasını istedim.Ancak bankadan tarafıma "2 adetten fazla çek karşılıksız kaldığı için düzeltme işlemi yapılamayacağını" söylediler. Şu anda merkez bankası cc listesine bu nedenle girmiş durumdayım.Listede bu 6 çek için ihtar tarihi olarak 30/10/00 tarihi gösteriliyor.Oysa 3 çek için tebligat aldım ve ihtardaki 7 gün süresine uyarak düzeltme işleminin yapılmasını istedim.Ancak bankadan bana 1 yıl süre ile çek kullanma yasağı geldiğini söylediler. Bu durumu düzeltmek ve bu listeden çıkmak için ne yapabilirim.Yardımlarınız için teşekkürler.

14-11-2000 18:07:19