Mesajı Okuyun
Old 18-01-2010, 17:12   #9
Av.Selim HARTAVİ

Alıntı:
Yazan Av.Kamil Mercan
6-Ben olsaydım; davamı açardım, Reeskont faiz istemeyi unutmazdım, kaza tarihinden itibaren isterdim, değer kaybıda tabi hatta "aracın çalışmadığı günlerde, çalışmama nedeniyle uğranılan" ticari zararıda isterdim, o günki durumuma bağlı olarakk, manevi tazminat bile talep edebiliridim
Saygılarımla...

Sayın Mercanın Ticari faiz istemi dışındaki değerlendirmelerine katılmıyorum; Zira Ticari faiz istemi ancak kaza tarihinden itibaren zarar verenden istenebilir ancak sigortacıya karşı ihbar tarihinden başlar. Yine araçtan yoksun kalma tazminatı olarak değerlendirilen (aracın çalışmadığı günlerde çalışmama nedeniyle uğranılan ticari zararlar) zararlar ile manevi tazminat talepleri poliçe ile teminat altına alınmadığından dolayı bu kısmın talebini ancak zarar verene karşı iletebilirsiniz sigorta şirketinden isteyemezsiniz.

Yine alkol iddiası varsa bu hususu ispat külfeti sizde değil iddia eden sigorta şirketindedir. ve neredeyse hemen hemen her davada sigorta şirketleri ödeme yapmamaya neden gösterdikleri tek durum sürücünün alkollü olduğudur. Bir an için sürücünün alkollü olduğu varsayılsa bile alkolun kaza üzerindeki etkisi tartışılarak hasıl olan sonuca göre karar verilmektedir. Şu durumda sigorta şirketi sürücünün alkollü olduğunu ispat etmek zorundadır. Bununla beraber yukarıya eklemiş olduğumuz mahkeme kararında da sigorta şirketi söz konusu kaza mahallinde bir ajan görevlendirdiklerini bu ajan sayesinde sürücünün alkollü olduğunun ortaya çıktığını bu nedenle ödeme yapmadıklarını belirtmelerine rağmen bu husus inandırıcı gelmemiş kaldı ki mahkemede bu hususta tanık dahi dinletmemişlerdir.