Mesajı Okuyun
Old 17-12-2002, 04:52   #8
Nur

Varsayılan Kredi izleme kuruluşları

Sayın Hukukçular, Hukukseverler, Okuyucular

Banka çekleri konusu ile ilgili olarak aşağıda açıkladığım bir hususu daha ortaya atmak ve bir soru sormak istiyorum: Soruma cevap verebilirseniz teşekkürle karşılanacaktır.

Avrupa, ABD, Kanada, Japonya v.b. gelişmiş kapitalist ülkelerde insanların " kredi güvenirliği" ( yani borçlarını zamanında ödeyip ödemedikleri) durumlarını izleyen ve kaydeden resmi/özel kuruluşlar bulunmaktadır.

Örneğin, alıcı (A), satıcı (B) den satın aldığı mal/hizmet karşılığında borcunu banka çeki olarak ödemek isterse, satıcı (B) ilgili kredi kuruluşuna telefon ederek alıcı (A) nın vermek istediği banka çekinin güvenirliliği/karşılığı olup olmadığı gibi konularda anında bilgi temin edebilmektedir. Kredi izleme kuruluşu yetkilisi telefonda " alıcı (A)'ya güvenebilirsin " şeklinde cevap verdiğinde satıcı (B) banka çekini kabul etmekte aksi halde çeki reddedebilmektedir.

Türkiye'de de buna benzer kredi izleme kuruluşları/bankaları var mı bilmiyorum.

Varsa, ülkemizdeki bu tür kuruluşların isim, adres, telefon, faks ve e-mail adreslerini bu alana kaydedebilirseniz benim gibi bu konuda bilgisi yetersiz olan site okuyucuları bakımından yararlı olabilir düşüncesindeyim.

Selam ve saygılarımla.