Mesajı Okuyun
Old 01-07-2003, 17:22   #14
Marmara24

Varsayılan Savaşa Devam

Ben de devam etmenizden yanayım m-cark ve henüz stajyer bir avukat olmasam bu konudaki işlemleri yürütmenize bizzat yardımcı olabilirdim. İzlenecek yolun güçlüğü(ki o kadar güç de seyretmeyebilir) sizi yıldırmamalı ve sonucunda elinize geçeni hesaplarken sadece iktsadi unsurları hesaba katmamanız gerektiğini vurgulamak isterim. Bu tür dolandırıcılara karşı üzerimize düşeni yapmak insanlık onurumuz gereğidir. Bu tür muameleye maruz kalmamak için gösterilecek ilk tepkilerden biri budur. Şu anki durumunuz bu şekilde hareket etmenizi çok zorlaştırmayacaksa mücadeleye devam derim.

Konuyu izleyen meslektaşlarıma bir sorum olacak:

Kapıdan satışları düzenleyen maddeye göre(değişik hali) sözleşmenin üzerine tarihin, alıcının el yazısı ile yazılmış olması gerekli. Tarihin alıcı tarafından yazılmamış olması sözleşmenin geçerliliğini etkiler mi yoksa cayma süresinin aşılıp aşılmadığı hususunda ispat yükünü satıcıya yüklemekten gayrı bir etkisi yok mudur?

İkinci sorum sözleşmeden dönülmesi halinde belli bir meblağın ödenmesini öngören bir hükmün sözleşmede yer alması halinde bu hüküm, TKHK'nın 9. maddesine( ...hiçbir cezai ve hukuki sorumluluk üstlenmeksizin ...7 gün içerisinde malı iade hakkının var olduğu..." hükmüne aykırılık teşkil etmekle birlikte sözleşmenin geçerliliğini ne şekilde etkiler? Söz konusu sözleşme hükmüne dayanılarak sözleşmenin bu şart baskısı altında süresinde cayma bildiriminde bulunulmadığını iddia edebilir miyiz?

Son bir soru olarak: Alıcının cayma hakkı olduğuna dair TKHK'nın 9. maddesinin sözleşmede 16 punto ile yazılı olmamış olması sözleşmenin geçerliliğini ne şekilde etkiler?

İlgili yargıtay kararlarının esas ve karar numaralarını göndermeniz beni çok sevindireceği gibi çok da faydalı olacaktır.

Hoşçakalın