Mesajı Okuyun
Old 05-09-2007, 13:14   #53
SINIRSIZ

Alıntı:
Yazan ZAFER TUNCA
böyle bir davanın, sanık müdafii olarak, benim elime düşmesi için açıkçası dua ederdim. böyle cani ve aynı zamanda üçkağıtçı bir katili ancak ben mahkum ettiririm diye düşünürdüm.
Bu sözünüz üzerine, bu söylediklerinizi yapabilmeniz için asıl koşulun bu kişinin avukatı olmamanız olduğunu söyledim.Yoksa konumuz beceriksiz ve müvekkilini beceriksizliği ile mağdur eden avukatlar değildi sanırım.
Alıntı:
= mesela, suçlu olduğu uzun bir yargılama sonucunda tam olarak kanıtlanan bir sanığın dosyasını, suçlu olduğu halde, zamanaşımından düşsün diye temyiz etmeyi uygun bulmam.

Ben temyiz ederim.Temyiz etmezseniz görevinizi yapmamış olacaksınız.İşini almayı kabul ettiğiniz ve parasını aldığınız bir kişiye ihanet etmiş olacaksınız.Bu davayı sevmediyseniz, adamın ceza alması gerektiğini düünüyorsanız bu davayı alıp zımni olarak toplumsal faydayı sağlamak için elinizden geleni yapamazsınız. Açık açık yapmayacağınızdan, hukuku bilen birinin çok tehlikeli olabileceğinden bahsetmişsiniz fakat ben bunları hiç etik bulmadım açıkçası. En fazla böyle bir davayı almama hakkına sahipsiniz.davayı ve suçlu olduğunua kanaat getirdiğiniz müvekkilinizin davasını aldığınız andan itibaren o kişi için hukuki olarak elinizden gelen herşeyi yapmak zorunda olduğunuzu düşünüyorum. en fazla lüksünüz siz elinizen geleni yaptığınız halde kişinin yin ede mahkum olmasına içten bir sevinç duymak' adalet yerini buldu demek olabilir'ötesini kesinlikle kabul edemediğimi söylemek zorundayım.
Alıntı:
dosyaya lehe olabilecek bir kaç delil koyar, birkaç tanık getirirsiniz, arada öyle çelişkiler ve öyle noktalar ortaya çıkar ki, adalet terazisinin kefeleri yer değiştirir ve kimsede ne olduğunu anlamaz.dünyada en tehlikeli yaratık, hukuku iyi bilen insandır unutmayın
Bu cümleniz beni gerçekten afallattı. bu söylediklerinizi yapıyor olamazsınız diye düşünmeye devam etmek istiyorum? Bir kişinin iyi hukuk bilmesini TOPLUMUN YARAINA DAHİ OLSA MÜVEKKİLİN ALEYHİNE ÇALIŞMAYA kullanması bence kabul edilemez. AVUKATIN DAVAYI ALMAMA HAKKI VAR. Fakat VİCDANEN SUÇLU GÖRDÜĞÜ BİRİNİN DAVASINI ALIP AÇIK YA DA GİZLİ ONUN ALEYHİNE ÇALIŞMA HAKKI YOK. Siz masumları korumak adına böyle bir hakkınız varmış gibi davranamazsınız.

Masum ve iyinin kim olduğunu gerçekten ben tespit edemiyorum hala. iyi dediklerimden olumsuz, kötü dediklerimden çok güzel şeyler görebiliyorum. hayattaki tecrübelerimin, insanlara bakışımın yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanıyordur muhtemelen bu durum. Biraz zamanla bende daha tecrübeleneceğime ve insanları daha iyi tanıyacağıma eminim Siz bunun tespitini yapabiliyor, insan psikolojisi tahlilini doğru olarak yapabiliyorsanız ne mutlu size.. Fakat bunun bana savunalacak hiç bir şey bırakmıyor olduğu sonucuna nasıl vardığınızı anlayamadım.''Bilmediğinizi savunamazsınız bence '' demişsiniz. neden savunamayaım. siz bildiğinizi zannettiğiniz her şeyin doğru olduğuna gerçekten inanıyormusunuz. biz elimizdeki verilere göre savunmamızı yapabiliriz. önemli olan duygusal veriler değil, somut verilerdir. Önemli olan neyi ne kadar bildiğiniz değildir. Bildiklerinizin delil olarak karşılığının olup olmadığıdır. Yoksa kuru kuru bildiğiniz ve anca böyle savunabileceğinize inandığınız şeyin ne kıymeti vardır ki? Sonuç olarak savunacak çok şey buluyorum kendime... Üstelik müvekkilime herhangi bir telkinde bulunmadan 'suçlumusun bak doğruyu söylemek zorundasın bana' demeden yapıyorum bunu.. Heralde 'her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır' diyerek noktalayacağız bu konuyu. Çünkü gitgide içinden çıkılmaz bir hal alıyor..

bir avukat düşünün: müvekkiliniz haklı mı? bilmiyorum. suçlu mu? bilmiyorum. iyi mi? bilmiyorum. Peki neyi savunuyorsunuz? "Hayatta tek bir bildiğim var o da hiçbir şey bilmediğimdir" i mi demişsiniz...

HAYIR. Müvekkilinz haklı mı? HAKLILIĞINI İSPAT ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ. Müvekkiliniz suçlu mu ? YARGILAMASI DEVAM EDİYOR.SUÇU SABİT OLANA KADAR HER SANIK MASUMDUR.

HAYATTA GERÇEKTEN TEK BİLDİĞİM VAR. ODA ÇOK BİLDİĞİNİ ZANNEDENLERİN ÇOK YANILDIĞI...

(Al pachino'nun filmini alıp izleyeceğim bu arada. teşekkür ediyorum)
SAYGILAR BİZDEN..