Mesajı Okuyun
Old 06-03-2008, 09:39   #1
apple pie

Varsayılan Alacaklı yada vekilinin bulunmadığı ihtiyati hacizde istihkak iddiası ve İİK. 99.mad.

Değerli meslektaşlarım, istihkak iddiası ile ilgili bir sorum var. Forum alanlarında çok detaylı olmasa da ( zaman sorunu nedeni ile ) arama yaptım ama birebir benzerini bulamadım.İhtiyati haciz alınan bir dosyada trafik, banka ve tapu hacizlerinin yanısıra menkul haczine gidilmiş, ancak haciz adresinde bulunan borçlunun babasının istahkak iddiasında bulunması sonucu; icra memuru dava açmak üzere alacaklı olan tarafımıza 7 günlük süre vermiştir. Ancak şu anda bu süreyi kaçırmış durumdayız.
Benim sorum, 7 günlük sürenin alacaklı yönünden başlangıcı ile ilgili. Hacize alacaklı yada vekili olarak katılmamamızdan dolayı alacaklı temsilcisi / hazirun olarak hacizde katibimizin bulunması süreyi aynı günden mi başlatır. Yoksa; bizim öğrendiğimizi bildirdiğimiz tarih midir?
İkinci olarak ta; bu esnada ödeme emri borçlunun babasının adresine yani ihtiyati haciz yapılan adresine tebliğ edildi ve kesinleşti. Bu durumda biz ihtiyati haciz sırasındaki istihkak iddiasına İİK. 99.madde gereği itiraz etmediğimizden istihkak iddiasını kabul etmiş durumda mıyız. Yoksa sadece menkul haczi yönünden ihtiyati hacizden vazgeçerek, kesinleşmiş icra takibi dolayısıyla ve ödeme emri de o adrese tebliğ edildiğinden; İİK. 97 md. hükümlerine göre haciz yapabilir miyiz? Saygılar...