Mesajı Okuyun
Old 19-11-2011, 12:59   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
tüm bilgilere eksiksiz ulaşarak hukuki yollara başvurmanın daha doğru olacağı kanaatindeyim.
Ben de aynı görüşteyim. Yukarıdaki açıklamalarım ne zaman idari yaptırım uygulacağına ilişkindir. Belediyeyi şikayet yoluna başvurulması gerektiğine ilişkin değildir.

Umudum, soru sahibinin bu açıklamaları olaya uygulayarak belediye görevlilerinin görevi kötüye kullanma suçu işleyip-işlemediği kararına varmasıdır.
Alıntı:
Yazan 5 nolu mesajınız
kaçak inşaatta ruhsat başvurusu yapılmış ve değerlendirmeye alınmış olması durumunda cezai yaptırımların uygulanmasının ruhsat alımına ilişkin düzenleme ile çelişeceğini düşünüyorum. Kişi binayı ruhsata uygun hale getirmek için başvuruda bulunmuş ise ve söz konusu ruhsatın da verileceği öngörüldüğünde yinede yaptırım uygulamak (en azından değerlendirme süresinde) doğru gibi gelmiyor
Sizinle anlaşamadığımız konu budur: Ruhsat alınmadan yapılan yapılara sonradan ruhsat başvurusunda bulunulsa bile (cezanın koşulları oluşmuş ise) para cezası verilmek zorunluluğu vardır.

İmar Kanunu'nun 42.maddesi sonradan ruhsat alana ayrıcalık tanımamaktadır.

Asıl olan binaların kurallara uygun olarak ve uygunluğunun denetlenerek yapılmasıdır.

Saygılarımla