Mesajı Okuyun
Old 17-01-2018, 08:26   #9
ekinheval

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av. Aybars Karakırık
Sayın Rıdvan Ergün;

İşçi çıkarıldığında, işverence kıdem ve ihbar tazminatı zaten ödenmişse; işçi buna rağmen işe iade davası açmışsa yanıtınız değişir miydi?

Çünkü işçi, sonucunda geçerli sayılan; baştan da zaten geçerli olduğu düşüncesiyle hareket edilip yapılan fesihten sonra, boş yere mahkemeyi ve işvereni uğraştırmıştır.

Ben bu sorunuzu cevaplamayı tercih ettim, artık benim soruyu dilerse Rıdvan bey cevaplayabilir

İşe iade davasının amacı kıdem ve ihbar tazminatını almak değil işçinin "işe iadesini" sağlamaktır.

İşveren işçinin iş akdini haklı nedenle feshettiği inancında ise tazminat ödemeksizin, geçerli nedenle feshettiği inancında ise tazminatlarını ödeyerek feshedebilir. (Haklı nedenle fesih ve geçerli nedenle fesih farklı kavramlardır.) Yargılama sonucunda, iş akdinin haklı veya geçerli nedenle feshedildiği sonucuna varıldığında işe iadeye karar verilmez. Geçerli nedenle iş akdi feshedilen ve tazminatını alan işçinin de işe iade davası reddolsa bile tazminatını iade etmesi gerekmez. Çünkü geçerli nedenle fesih de işçi tazminata hak kazanmıştır. İşçi davasını "işe iadesinin" sağlanması amacıyla açmaktadır. Davayı kazandıktan sonra işe iade amacıyla başvuru yapıp yapmaması tümüyle işçinin inisiyatifinde olup, süresinde işe iade için başvuru yapmamasının sonuçları da yine yasa ile düzenlenmiştir. (Örneğin 4 aylık boşta kalan süre ücretine her durumda hak kazanır.) Bir de diğer taraftan bakmayı deneyin.