Mesajı Okuyun
Old 05-06-2008, 13:00   #30
duyurucu1

Varsayılan Laptop'lu hakim

.. icra dairesi yıl başından beri kamera taktırdı.Kapıya da bir yazı astı "Bu icra dairesi sürekli kamera tarafından izlenmektedir"diye.

Müdüre,"Kamera takmaya ve kendini izlemeye aldırtmaya neden gerek duydun?"diye sordum.

"Sayın duyurucu1,birileri beni Başsavcılığa şikayet etmişler.Güya bu icra dairesinde kanunsuz işler dönüyormuş.Ben de töhmet altında kalmamak için.2 tane İzlenme kamerası taktırdım.Dairemdeki işler sürekli kamera kayıtları altında."

..İcra Dairesinde İşler aksamadı.Tam tersi çok daha hızlandı.Herkes görevini ciddiyet ve resmiyet içerisinde yapıyor."

Bu bir örnek.Ben de Mahkemelere kamera kayıt sistemi, getirilirse işlerin aksamayacağını.Tam tersi zaman açısından daha da hız kazanılacağı kanaatindeyim.Duruşmada konuşulanları tutanağa yazmaya gerek yok.Duruşma zaptında olanların ve konuşulanların Olduğu gibi kayıt altına alınma olanağı var.Teknik gelişme bu imkanı sağlamış.

Duruşma başlamadan önce Davalı ve Davacı veya müdafi ve Müşteki ve iddia makamı flaş belleklerini bigisayarın ilgili yerlerine yerleştirirler.Mübaşir kamerayı çalıştırır.Kayıt başlar.Bu arada Mahkemenin kapısı dışındaki büyük boy ekrandan da vatandaş duruşmada olan biteni aleniyet kuralı gereği izlemektedir.Duruşma biter.Mübaşir.Kaydı kapatır.taraflar flaş belleklerini bilgisayardan çekip alırlar.Ne kağıt ne tutanak.Hatta isterlerse Ankaradaki bir yetkili,teftişe yetkili bir müfettiş İnternet ortamından yerel Mahkemenin salonunda neler olup bittiğini anında görebilir.Teknik bu olanağı sağlıyor.

Ben şu anda büromda masamın başında otururken,bilgisayardan Türkiyedeki değişik illerde bulunan davalarımın dosyalarına girebiliyor muyum?Evet.Onlardan kopya alabiliyor muyum? Evet.Dosyalara evrak gönderebiliyor muyum?Evet

Hakim çeşitli kurumların sitelerine girip bir şahsın sabıka kaydına bakabiliyor mu?Evet istenirse nüfus ve tapu kayıtlarına da bakmak olanaklı mı?Evet.Hatta çhat yoluyla duruşma salonu dahi olmasa Mahkeme salonu olmadan da duruşma yapmak olanaklı mı?Evet.

Hal böyleyken ve teknik bu kadar gelişmişken hala "duruşma tutanağı" sisteminin mahkemelerde uygulanmasında ısrar edilmesini anlamakta zorlanıyorum.

Ben ilk defa..Ceza Mahkemesi Hakiminin duruşma masasında laptop bilgisayarı gördüğümde "Aferin bu genç Hakime.Tekniği kullanıyor" demiştim.Sonra Bilgisayar tüm Mahkemelerde yaygınlaştı.Şimdi ise artık olacak olan;tutanak sisiteminin de, tarihin antika müzesinde bulunan tarihi baltanın ,ok ve yayın ve hatta daktilonun yanına atılması. Yerine "Mahkemelerde kamera kayıt sisteminin " getirilmesi.Bu hızlı gelişimin önünde hakimler bile duramaz.