Mesajı Okuyun
Old 12-08-2011, 07:19   #3
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.N.Savas
Meslektaşlarım;
Müvekkilim patronlarının yaptırdığı binadan ev satım almak konusunda anlaşıyor; bu eve ilişikin müvekkilim 2008 yılında 25.000 TL ödeme yapıyor ancak ev bir başkasına satılıyor bundan sonra müvekkil ödediği paranın iadesini istesede sadece 10.000 Tl geri alabiliyor alamadığı meblağlara ilişkin elinde tahsilat makbuzu var bizde bu tahsilat makbuzlarına dayanarak ilamsız icra başlattık borçlu gerek imzaya gerek borca itiraz etti açacağımız itirazın iptali davasında büyükçekmecede yürütülen icra takibi dikkate alınarak görevli mahkeme ne olmalıdır.Ev satışının gerçekleşmemesi konu itibari ile bu uyuşmazlığı tüketici mahkemesi görev alanına sokarmı?
Görüşlerini belirten meslektaşlarımıza şimdiden teşekkürler...Saygılarımla

Bu konuda Yargıtay kararlarına bir göz attım buna göre ; yüklenici veya üreticiden ev satın alan tüketici satın alınan ev ili ilgili sorunlar yaşadığında dava açacağı yer tüketici mahkemesidir. Ancak Tüketici mahkemesinin görevli olması için evi satanın üretici veya yüklenici olması gerektiğini düşünüyorum. Başka bir deyişle tacir, müteaahhit gibi bu işin ticari amaçla yapan kişi ve kurumlardan ev alınınca tüketici mahkemesi görevli olmakta. Kişi yıllardan beri oturduğu evi başkasına satarsa; bu satıştan kaynaklanan ihtilaflarda tüketici mahkemesinin görevli olmadığını düşünüyorum.
Evi müvekkilinize satan patronların evi kendilerinin yaptırdığı ve müteaahhit olduğunu düşünürsek bu durumda tüketici mahkemesinin görevli olduğu kanısındayım.
Bu arada Üstadların görüşlerini de bekliyorum.
Saygılarımla.