Mesajı Okuyun
Old 20-08-2008, 21:52   #158
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Merhaba;

Güzel haberler arka arkaya geliyor. Devamı da gelecek.

Sigara sohbetlerine devam edelim:

Bu sohbetler aklıma bir şey getirdi:

Zarar kavramı ve somutlaştırılması.

Sigara paketlerinin üzerinde yazar: Sigara sağlığa zararlıdır. Neden? Kısırlık yapar, dolaşım sistemini bozar vs.

20 yaşındaki bir insan için bu ifadeler ne anlatır? Bence hiçbirşey.

Bir arkadaşımın bir tanımlaması vardı: 20 yaşında iken ölüm benden çok uzaktı. Hiç bana ulaşabileceğini varsaymıyordum. Şimdi bakıyorum ki aramızda birkaç sıra kalmış. Onlar biçilince sıra bende. Çünkü yaş ilerledi.

20 yaşında saat gibi çalışan bir vücuda sahip insanlar için bu ifadeler sadece bir riskdir. Hem de çok uzak bir risk. Böyle bir risk için keyfinden vazgeçmez. Sorduğunuzda zararlarını bilir. (Ama inanmaz ya da ciddiye almaz)

Suat beyin bir ifadesi var dı? doktor yok mu onlar bıraktırıyor diye.

Onlar bıraktırıyor. Çünkü devreye doktor girdiğinde zarar somutlaşıyor. Ya bacağın kesilecek diyor, ya şunu diyor ya bunu. Ama artık ortada kanıtlanmış somut bir zarar vardır. O da etkisini gösteriyor.

Kızım alerjik astım hastası. geç zamanlarda çıktı. Hacettepeye götürdük (başka yerlere de gitti ama en ciddi hacettepe ilgilendi.) yüzlerce deney. Neredeyse herşeye tepki veriyor. Çözüm bulunamadı.

Gel zaman git zaman kızın İTÜ yü kazandı okumaya gitti. Alerji korkunç boyutlara çıktı. Hemen hacettepeden yeniden randevu alındı. Sorunun özü saptandı. Kızım sigaraya başlamış.

Sonuçta kızım sigarayı bıraktı. Neden belirlendi: geçmişte yoğun sigara dumanı altında kalması.

Olan olmuş, biten bitmiş de diyebilirim. Şimdi bıraksam ne olur bırakmasam ne olur da diyebilirim. O zaman zararı kavramamış ya da kavramak istememiş olurum.

Eşim sigara içmez. Bu zararın kaynağı benim. Zararın benim bedenimde doğmamış olması onun somut bir zarar olma özelliğini ortadan kaldırmaz. Sadece zarar olarak algılamamı güçleştirir. Kızım şimdi benimle birlikte yaşamıyor. Ama benile birlikte yaşayan eşim de bu riskin altında. Ya da yanında sigara içtiğim diğer çocuklar.

Belki de torunumun yanında sigara içeceğim.

Onun için içmemeliyim.

Şöyle bir düşünün sizin benden çok daha fazla gerekçeniz ve doğacak zararınız var.

Saygılar.