Mesajı Okuyun
Old 23-07-2012, 14:51   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan Esra DEMİRKAN
Haczedilmezliğe rağmen yapılan hacizlerde kesilen paraların iadesi olmaz. Şikayet halinde tedbir istemli haczi durudurursunuz ve haciz iptal olur ancak kesintiler iade edilmez. Çünkü diğer tarafa borçlusunuzdur.Borcunuzdan düşer. Burada bana göre sebepsiz zenginleşme bulunamamktadır.... Çünkü kesinti usulsüzde olsa sebep borcunuzdur.... Kural budur diye biliyorum. Aksi halde kesilen paraların iade edildiğini uygulamada hiç görmedim. Ancak; icra dosyasına talep açarak mahkeme ilamı gereği haciz iptal olduğundan, kesilen paraların iadesi için karşı tarafa muhtıra çıkarılması talebinde bulunulabilir mi? ne olacağını görebilmek için, en fazla reddolur diye düşünüyorum. Bu yolu deneyebilirsiniz. başka bir çözümü var mı bilmiyorum.

Fazla verilen paranın geri alınması:
İİK - Madde 361 - İcra dairelerince borçludan fazla para tahsil olunarak alacaklıya verildiği yahut yanlışlıkla bir tarafa para tediye olunduğu hesap neticesinde anlaşılırsa verilen para ayrıca hükme hacet kalmaksızın o kimseden geri alınır.

SAYIN,Demirkan daha önce hiç ödenen paranın iade olduğunu görmedim demişssiniz oysa ki örneğin, 361. madde var iadeye ilişkin düzenlenen..
Yine yapılan işlem usul ve yasaya aykırı ise alınan para da aykırıdır.Borcun var iade olunmaz mantığı ile kesintiye de devam edilmesi gerekir o zaman...
müvekkilin emekli maaşına konulan haczi kaldırdığımız gibi o güne kadar ödenen paranın da iadesine ilişkin icra dairesinden alacaklı tarafa muhtıra gönderilmesini talep ettik.devlet kurumu olan alacaklı ikiletmeden iade etti kestiği parayı..