Mesajı Okuyun
Old 28-03-2004, 12:53   #1
Marmara24

Varsayılan A.Ş Yönetim Kurulu Üyelerinin mesuliyetinin Sınırlandırılması

Merhabalar,

Ticaret Kanunu Madde 342:

VI - Müdürler :
_____1. Mesuliyet :

_____Madde 342 - "Şirket muamelelerinin icra safhasına taallûk eden kısmı, esas mukavele veya umumi heyet veya idare meclisi karariyle idare meclisi âzasından veya ortaklardan olmıyan bir müdüre tevdi edildiği takdirde; müdür, kanun veya esas mukavele yahut iş görme şartlarını tesbit eden diğer hükümlerle yükletilen mükellefiyetleri, gereği gibi veya hiç yerine getirmemiş olması halinde idare meclisi âzasının mesuliyetlerine ait hükümler gereğince şirkete, pay sahiplerine ve şirket alacaklarına karşı mesul olur. Bu esas aykırı bir şartın esas mukaveleye konması veya müdürün idare meclisinin emri ve nezareti altında bulunması mesuliyeti bertaraf edemez ."

Yukarıdaki maddede bahsi geçen "icra safhasına taalluk eden kısmı" ifadesinin hangi işlemleri kapsadığı konusunda fikri olan ya da beni bir kaynağa yönlendirebilecek meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Yalnız söz konusu ifadenin temsil işlemleri dışında kalanları ifade ettiği bilmekle birlikte bu ifade kapsamına girecek somut örneklere ihtiyacım var, bir de bir iki sorum:

Sözleşme imzalama şirket işlemlerinin icra safhasına taaluk eden işlemlerden sayılabilecek midir?

Murahhas olmayan bir müdüre, bir A.Ş yönetim kurulu üyesinin temsile ilişkin bazı yetkilerinin bir kısmının devredilmesi halinde bu işlemin akıbeti nedir? Bunu yukarıdaki madde hükmüne aykırı kabul edersek bunun yaptırımı ne olacaktır?

Değerli görüşlerinizi için şimdiden teşekkürler,

Hoşçakalın,