Mesajı Okuyun
Old 07-06-2007, 02:11   #18
zazaenden

olayı 2 boyutta ele almak gerekir.
  1. bono'nun şekil şartlarından düzenleme biçimi
  2. geçerli imza
kareli bir kağıda , TTK'da belirtilen şartları ihtiva eden bir şekilde düzenlenen bono geçerlidir.Kabiyo senedi hükmündedir...Bu konuda zaten muhalif görüş bulunmamaktadır...
İkincil olarak ; imza konusuna gelirsek...(borçlunun imzayı inkar ettiğini düşünerek) ;herseyden önce kişinin neden herzaman kullandığı imzadan farklı bir imza attığını kanıtlamanız gerek.Bu konuda en büyük dayanağınız kişinin hayatı boyunca yada sıklıkla düzenlediği bonolarda genelde normal hayattaki imzasından farklı bir imza kullandığıdır...
Ben bu noktada kişi imzayı kendi eliyle atmış olsa bile bunun resmi kurumlar tarafından araştırılıp bulunmasının da bir işe yarayacağını ve delil oluşturabileceğini düşünmüyorum!Çünkü ; bir kağıda imza atmak , borç üstlenmek demek değildir.Resmi daire raporu sadece ve sadece kağıt üzerindeki o şeklin(imza) borçlu olduğu iddia edilen şahsın elinden çıkmış olduğunu söyleye bilir.Ancak bu noktada kağıda imzanın ne zaman atıldığını tespit edemez.Atıldığı sırada kağıdın dolu mu yoksa boş mu olduğunu da...Kişi "yeni imza denemesi yaptığım sıradan bir kağıttı , doğru imza benim elimden çıkmıştır ancak üstünde yazılı borcu kabul ettiğime dair bir irade beyanım yoktur"diyebilir...
Sizi bu noktada kurtaracak bir başka durum da borçlu dediğiniz kişinin tacir olup olmadığıdır...Sonuçta basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğü kanun tarafından ona yüklenmiştir.Kişi tacir ise bu durumda boş kağıda imza atmaması gerektiğini bilmesi gerekir.Kısaca ispat yükü onun üzerine geçer.
Tabi şöyle bir durum da söz konusu.Siz bonoyu icraya koyduğunuzda , borçlu süresi içerisinde imzaya itiraz ederse artık borcu kabul etmiş sayılır.bu durumda ya geçici itirazın kaldırılması'nı talep edeceksiniz yada normal bir ilamsız icra takibine başlayacaksınız(yani ya kambiyo senetlerine mahsus icra yoluna devam edecek yada genel ilamsız icra yoluna gideceksiniz).Zira kişi "borcum yok!" dememiş , "imza bana ait değil" demiştir.Bu durumda artık borcu kabul ettiği kabul edilir.