Mesajı Okuyun
Old 04-03-2002, 17:28   #1
Judge

Varsayılan Hakim Ve Savcılara Tanınan Ayrıcalıklar Niçin Herkesi Rahatsız Ediyor?

Son günlerde görsel ve yazılı medyada Yargıtay'ın vermiş olduğu bir kararın başta fahri trafik müfettişleri olmak üzere birçok kişiyi,hatta bazı milletvekillerimizi bir hayli rahatsız ettiği görülüyor.Karar, "hakim ve savcılara trafik cezası verilememesi" gibi bir ilke yaratılmasının hukuka aykırılığı üzerine verilmiş.Yargıtay kararında bunun hukuka aykırılığı iddiasını reddederek "Hakim ve savcılara trafik cezası verilemez." diyor.
Toplumda çok çeşitli meslek grupları olup,bunların herbiri sosyal yapıyı oluşturan ilişkiler zincirinde farklı fonksiyonları yüklenir.Her ne kadar, meslekler arasında değerli-değersiz,iyi-kötü,önemli-önemsiz gibi ayrımlar yapılamasa da; bu, bazı meslek sahiplerine hiçbir üstünlük veya ayrıcalık tanınmayacağı anlamına da gelmez. Eğer hayatın her alanında olmak üzere, mutlak bir eşitlik sağlanmaya kalkışılsa,kanımca toplumsal,sosyolojik ve en önemlisi de hukuki dengeleri alt üst ederdi. Zira bir çöpçünün "Benim iç işleri bakanından ne farkım var?Ben de polis koruması isterim!" dese bu, oldukça gülünç olur. Aynı bağlamda, bu kişi, "Bana vermiyor madem, bakana da koruma vermesin,eşitlik sağlansın!" dese de bir şey değişmez, aynı gülünçlük yine vardır.
Toplumda öyle meslekler vardır ki, bunlara bazı ayrıcalıklar tanınmadığında büyük sorunlarla karşılacağı gibi bu ayrıcalıkların toplumun taban tabir edilen kesiminden kaynaklanan, ama görevi bu ayrıcalıkla doğrudan ve dolaylı olarak ilgili olan kişiler -burada müfettişler- tarafından dile getirilen eleştiri veya açıkçası kıskançlıklara neden olabileceği görülmektedir.Zira hakim ve savcılara tarfik cezası verilememesine yönelik bu anlaşılmaz tepkide de bu ikinci durum söz konusudur.
Örneğin T.C.K. 266/3'e göre "Hakaret...hakim ve savcılar...aleyhinde vaki olursa altı aydan otuz aya kadar hapis...ile cezalandırılır." oysa bir mühendise veya doktora yapılacak hakarette ceza bu kadar ağır olmamaktadır.O zaman herkes çıkıp "Hakimin ne ayrıcalığı var, o da insan!" mı diyecektir?Ya da bugüne kadar kaç tane hakim ya da savcı "Nasıl olsa ceza kesilmiyor!" diye trafiği birbirine katmıştır?Acaba bu ayrıcalık niye bu kadar büyütülmektedir?
İsteyenler haberi http://garildi.sabah.com.tr/sayfa.cg.../03/t/g02.html adresinden okuyabilir.(Dünkü sabah gazetesi)
Görüşlerinizi bekliyorum...