Mesajı Okuyun
Old 28-12-2008, 23:24   #29
üye18332

Varsayılan www.milliyet.com.tr

Karnından 1 metrelik gazlı bez çıktı

Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA)
Safra kesesi ameliyatından sonra taburcu edilen kadının şikayetleri bitmeyince gerçek ortaya çıktı
TRAKYA Üniversitesi (T.Ü) Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde safra kesesindeki kumların ameliyatla alınması ardından taburcu edilen ve ağrılarının devam etmesi üzerine Çorlu Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 64 yaşındaki Refiye Özcan'ın karnından 1 metre uzunluğunda gazlı bez çıktı. Aile ameliyat sırasında gazlı bezi unutan Edirne Tıp Fakültesi’ndeki doktorlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.
Çorlu İlçesi'nde oturan ve şiddetli karın ağrısı şikayeti ile Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'ne giden 64 yaşındaki Refiye Özcan'ın safra kesesinde kum olduğu tespit edildi. Bunun üzerine 12 Kasım 2008 tarihinde T.Ü. Edirne Tıp Fakültesi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. İrfan Coşkun ve asistanlarının katıldığı ameliyat sonrasında safra kesesindeki kumlar temizlendi. 7 gün süreyle hastanede tedavisi süren Özcan daha sonra taburcu edilerek Çorlu'daki evine gönderildi.
Aradan geçen süre ardından karnındaki şiddetli ağrıları artarak devam eden Refiye Özcan, yakınları tarafından özel bir hastaneye kaldırıldı. Burada ultrason ve MR'ı çekilen Refiye Özcan'ın karın bölgesinde bilinmeyen bir cisim görüldü. Özel hastanede ameliyat imkanı olmadığı için Özcan Çorlu Devlet Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede yapılan inceleme ardından Özcan 18 Aralık'ta acil olarak Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Feridun Bıkmaz tarafından ameliyata alındı. Ameliyat ardından Özcan'ın 12 parmak bağırsağının bulunduğu bölgede yaklaşık 1 metre uzunluğunda gazlı bez çıktı. Bunu öğrenen aile fertleri şaşkına döndü. Karında unutulan ve ameliyat sonrası çıkartılan gazlı bez incelenmek üzüre patoloji labaratuvarına gönderildi. Özcan ise 2 gün hastanede yatırıdıktan sonra taburcu edildi.
Karnında 29 gün süreyle unutulan gazlı bez ile yaşayan 64 yaşındaki Refiye Özcan, “Çok zor günler geçirdim. Gerçekleşen ameliyat sonrasında çok ağrılarım oldu. Hemen doktora gittim. Yapılan muayene sonrasında tıp fakültesinde yapılan ameliyatta büyük bir bez parçasının karnımda unutulduğu tespit edildi. Hemen ameliyata alındım ve karnımdaki bez alındı. Şuan kendime geldim ve daha iyiyim. Tıp Fakültesi'ndeki ameliyatı yapan doktorlar hakkında suç duyurusunda bulanacağım” dedi.
Tıp Fakültesi'ndeki sorumlular hakkında dava açacaklarını söyleyen Refiye Özcan’ın oğlu İlker Özcan, “Annem yapılan ikinci ameliyattan sonra giderek iyileşmeye başladı. Unutulan gazlı bez bağırsaklarda ve bazı organlarda ödem oluşturmuş. Yapılan ilaç tedavisiyle annem eski sağlına kavuşmaya başladı” diye konuştu.
Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. İrfan Coşkun, yapılan ameliyat ardından hastanın safra kesesinin temizlendiğini belirterek, “Hasta karnında unutulan gazlı bezden haberim yok. Açık ameliyatlar sırasında gazlı bezler o bölgede tampon olarak uygulanır. Ancak nasıl unutulduğunu bilemiyorum. Konuyu yeni öğrendim. Bana bir şikayet gelmedi. Hastanın dosyasını tekrar inceleyeceğim” dedi.