Mesajı Okuyun
Old 04-10-2012, 20:12   #29
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Yukarıda anlattığınız sistemin hukuka aykırı olduğu konusunda ben de sizinle hemfikirim.

Örneği telefonla danışmanlığa getirecek olursak, örneğin Telsim (artık olmadığı için isim zikrettim) çıkıp, "benim 8088 nolu telefon hattım var. Kısa mesaj yazın, anlaşmalı bir avukatımız size geri dönsün" veya "Bu hattı dakikası X-TL'den arayın biz sizi bir avukatımıza yönlendireceğiz bu avukat size danışmanlık hizmeti verecek" derse, bu uygulama bence 48. maddeye aykırılık teşkil eder.

Ancak madde bu kadar açıkken, üstelik disiplin cezası değil, hapis cezası öngörürken ve Barolarımız da bu konuda son derece etkin takip yaparken bu sistemin bu şekilde çalıştırılmak üzere tasarlandığına ben ihtimal vermiyorum. Eğer durum böyle olursa, ilk örnekten sonra savcılığa gidilir, 1 tane ceza kararı çıkar, konu ve uygulama biter.

Benim edindiğim izlenimimde ise şirketin vatandaşı avukatlara yönlendirmesi söz konusu değil. Şirket telefon numarasının tahsisini yapıyor. Bu numarayı avukat ister kartvizitine yazar kullanır, ister web sitesine, isterse hiç kullanmaz. Hat kullanılırsa telefon ücreti avukatın hesabına yatıyor, kullanmazsa yatmıyor. Buradaki hizmette şirketin rolü hukuki danışmanlık veya aracılık değil, telekominasyondur ve elde ettiği ücret de bunun ücretidir. Tıpkı sizin yazıhanenize sabit telefon alıp, bunun kullanımı nedeniyle Türk Telekoma ücret ödemeniz gibi. Sizi sabit telefonundan arayan bir kişiye, "banka hesabıma X TL yatır, sonra sana telefonda sözlü danışmanlık veririm" dediğinizde, Türk Telekom'u komisyonculukla suçlamadığımız gibi, size ücreti karşılığında farklı tarifeden bir hat tahsisi yapan şirketi de suçlamamız mümkün gözükmüyor.

Ancak dediğim gibi bu sistemin nasıl çalıştığı ile ilgili. Eğer sizin tahmin ettiğiniz şekilde çalışırsa hukuka aykırı olduğu konusunda ben de sizinle hemfikirim. Öte yandan bu fikir benim anlattığım gibi çalışacak şekilde de planlanabilir ve eğer öyle olursa da bence desteklenmesi gereken (ya da en azından desteklenmesi düşünülebilecek!) bir model ve yeniliktir.

İlgili internet sitesindeki sözleşmede apaçık görülen bir şeyi bu derece anlamama çabanızı anlayamıyorum. İyiniyetiniz, belki iyiniyet arama çabanızdan ama boşuna. Şirketin rolü burada düpedüz aracılık.
Bakınız, sözleşmenin 3.1.1. maddesi şöyle:
Alıntı:
3.1.1 AVUKAT, işbu sözleşme kapsamında kendisine yönlendirilen telekomünikasyon bağlantısı ile hukuki destek almak isteyen kullanıcıya kullanıcının hukuki meselesi doğrultusunda bilgi aktarımı yapacaktır.
Oysa telefon operatörleri sizin telefonla ne konuştuğunuza bakmazlar, size bu konuda bir yükümlülük yüklemezler. Burada apaçık bir iş verme, ücreti paylaşma var.