Mesajı Okuyun
Old 04-10-2012, 12:41   #14
hukukcu

Varsayılan Bazı yanlış anlamalar var galiba

Konuya dahil olma ihtiyacı hissettim. Ve bir şeyler de ben yazayım dedim. Bu sistemi açık açık destekliyorum.

Avukatlık Kanunu madde 48'e aykırılık iddia edilmiş. Çıkar karşılığı iş getirme. Bu hizmette avukata iş getiren olduğunu sanmıyorum. Bilakis avukat, kendisine gelen işi, olması gerektiği gibi ücreti karşılığı veriyor olacaktır. Bence, burada mail, cep telefonu gibi teknik bir altyapı sağlanıyor. 48. madde, piyasada bol miktarda bulunan dava simsarları için getirilmiş bir madde. Senet takibi yapan veya kamulaştırmaları takip ederek avukatlarla yüzde anlaşması yapan kişiler için konulmuştur bu madde. Bu sebeple 48. Maddenin konuyla ilgisi olduğunu zannetmiyorum.

Reklam yasağına aykırılık iddiası var. Eğer avukat reklam verirse veya reklam sayılabilecek hareketlerde bulunursa, reklam yasağına takılabilir, doğrudur. Ancak, kartvizitinde, internet sitesinde ve tanıştığı insanlara danışma hattının numarasını vermesi, reklam sayılamaz. Çoğu tanıdığımızın telefonla bir çok işe yarar bilgiyi bedava aldığını zaten biliyorsunuz. Ben böyle bir numara verirsem, arayan ücret ödeyeceğini bilir, ben de ücret hak edeceğimi bilir ve daha iyi danışmanlık veririm. Tutup da bir yerlere ilan verir, bilişim hukuku konusunda danışma hattı diye duyuru yaparsam, tabi ki bu reklam yasağına aykırı olacaktır. Bu sistem, benim gibi günde en az 15 tane tanımadık telefon alan bir kişi için çok faydalı olacaktır. Bir günün içinde en az 2 saatim birilerine hukuki yol göstermekle veya sorularına cevap vermekle geçiyor. Potansiyel müvekkil veya danışan olma ihtimalinden dolayı insanları da kıramıyorsunuz. 2 saatimi kazanca dönüştürebilme ihtimalim yükseldiği gibi, vaktimi daha planlı kullanabiliyor olabilirim. Örneğin web siteme, saat 17-19 arası sadece şu konularda danışma veriyorum diye yazarsam, beni diğer saatlerde arayan kişi sayısı azalacaktır. Arayan da benim uzmanı olduğum konudan daha fazla bilgi sağlayacaktır. Web siteme bu hizmetin numarasını yazmam reklam veya reklam sayılabilecek bir hareket değildir.

Avukatlık mesleği sadece vekillikten ibaret değildir, avukat aynı zamanda hukuki danışmanlık veren kişidir. Hukuki danışmanlık için de vekalet gerekmiyor. Bu sebeple, ben kiminle konuştuğumu bilmek durumunda değilim. Soru sorulur ve ben bildiğim kadarıyla cevap veririm. Cep telefonunda en yoğun zamanda 20 dakika boyunca aynı şeyi sorup duran ve daha önce hiç tanımadığım adama laf anlatmaya çalıştığımı bilirim. Ayrıca, bu hizmetin uzmanlık alanlarını net çizgilerle ayıracağını düşünüyorum. Ben hiç gayrimenkul hukukundan anlamam. Sorarlarsa anlamadığımı ve başka bir meslektaşa gitmesi gerektiğini söylerim. Ama kendi konumu en çok bilenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Neden bu bilgimi ve deneyimimi, benden sadece bu alanlarda talep edenlere ücreti karşılığı sunmayayım? Kaldı ki, ne iş olsa yaparım avukatlığı da artık tarihe karışmalı.

Bakın engelli meslektaşlarımız var. Biz de her an engelli bir avukat olabiliriz. Bu sistem, engelli avukatlar için inanılmaz bir gelir kaynağı olabilir ve diğer meslektaşlarıyla eşitliği sağlar. Sırf engelli diye, adliyeye veya bürosuna gidemeyen avukatlar için evden çalışma olanağı sağlar. İşin bu faydasını asla gözardı etmemek gerekiyor.

Kendini emekli eden ve adliyelere koşturmak istemeyen bir çok meslektaşımızın da bilgi ve tecrübelerini aktaracağı bir ortam doğacaktır. Çünkü avukatlık sadece adliyede dava takip etmek değil, hukuki yol ve yöntem de gösterebilmektir. Evinde veya yazlığında emeklilik günlerini geçiren meslektaşlarımız için hem bir gelir kaynağı oluşacaktır, hem de onun uzun yıllara dayalı bilgi ve tecrübesi danışanlara yol gösterecektir.

Aldığı bir tebligat nedeniyle, UYAP'tan aldığı bir mesaj nedeniyle ya da ailevi bir meselesi nedeniyle gece yarısı uykuları kaçan vatandaş için de bu hizmet iyi bir hizmettir. Gece yarısı veya tatillerde arama kabul eden meslektaşımız, vereceği bir cevapla vatandaşa yol gösterebilecektir, belki de daha rahat uyumasını sağlayacaktır. Ön bilgisini alan vatandaş, daha da bilinçli ve bilgili olarak avukata başvuracaktır. Hatta danıştığı avukatın bilgisi, kendinden eminliği ve pratik cevaplarından etkilenmişse o avukatla vekalet ilişkisine bile girebilir.

Türkiye'de oturan / çalışan bir çok yabancı var. Kendi dillerinde konuşabilen bir avukattan hukuki yardım veya yönlendirme almaları, onlar için ne kadar büyük bir nimettir düşünsenize. Örneğin, Gaziantep'te çalışan bir Alman mühendisin iş mevzuatı veya yabancılar hukuku ile ilgili bir danışması için şehirde Almanca konuşan avukat bulabilmesi bir kaç günü bulacaktır, belki de hiç bulamayacaktır. Ama böyle bir danışma hizmetinde, Almanca bilen ve iş mevzuatına hakim bir meslektaşımızı internette bulup mekan bağımsız olarak arayıp danışmasını alabilir.

ABD Hukuk sistemini incelemek ve yerinde görmek fırsatım oldu. Ülke istatistiklerine göre, uyuşmazlıkların sadece 1/5’i mahkemelere gidiyor, bu uyuşmazlıkların ise yine 1/5’i yüksek mahkemeye gidiyor. Yani yüksek mahkemeye tüm uyuşmazlıkların sadece 1/25’i gidiyor. Bizim ülkede ise neredeyse tüm uyuşmazlıklar mahkemelere, yine aynı dosyalar aynı oranlarda yüksek mahkemeye gidiyor. Tabi ki, ABD’de uzlaştırma, tahkim, arabulucuk gibi alternatif uyuşmazlık çözümlerinin yargının yükünü azaltmasında büyük faydaları olabiliyor. Ama çok büyük bir oranda uyuşmazlık da önleyici avukatlık hizmetinin yaygınlığından kaynaklanıyor. Bazı meslektaşlarımız da dahil olmak üzere, bir çok vatandaşın açmış olduğu gereksiz ve yersiz davalar yargıyı fazlasıyla işgal ediyor. İşte bu tür bir sistem, belki de bazı uyuşmazlıkların gereksiz yere yargı önüne gitmesini bir nebze engelleyecektir.

Tüm bu faydaları zamanında düşünmüştüm ama bu konuda ücretlendirme yapabilecek teknik bir altyapı kurabilmem mümkün olmadı. Hazırda bu işi yapan bir şirket olması gayet iyi oldu. Ben bu sistemi destekliyorum ve kullanacağım.

Şirketin gelir paylaşımı politikası ve diğer uygulamaları eleştirilebilir ve eleştirilmelidir de.. Bu ayrı bir konu. Ama böyle bir sistem artık gerekliydi. Bakın doktorlar sistemi ne güzel kurmuşlar, parasını peşin ödemeden doktorun yüzünü göremezsiniz. Bizzat tanımıyorsanız doktorun cep telefonunu bile bilemezsiniz. Sağlık danışma hatları ve aile hekimleri, gereksiz müdahaleleri, hastane başvurularını ve gereksiz ilaç kullanımını azaltmakla övünüyorlar.

Mesleğimizde bazı yenilikleri kabul etmek ve avantaja dönüştürmek için ön yargılı davranılmaması gerekiyor. Bir zamanlar internet için de fazlasıyla önyargılar vardı, avukatın internette kendini ifade edilmesi kısıtlandı, belli alan adlarına hapsedildiler. Bu arada forumlarda veya sosyal ağlarda, avukat olmayanlar vatandaşa yanlış ve eksik bilgiler verdiler. Ama gelinen noktada, avukatların internette kendini ifade edebilmesi ve istediğini alan adını kullanabilmesi çok sıradan bir mesele oldu. Sonuç olarak, bu tür hizmetleri mesleğimizin saygınlığının ve toplam kalitenin yükselmesi için bir fırsat olarak görmeliyiz. Kötüye kullananlar olacaktır elbette ama avukatlık mesleğine özgü bilincimiz bunları bir müddet sonra elimine edecektir.