Mesajı Okuyun
Old 07-09-2014, 12:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
- Mobbing süreci içerisinde doğal olarak her mobbing mağduruna yapıldığı gibi benim de atamam isteğim dışında başka bir ile / yere yaptırıldı. Bu nedenle danıştay ve anayasa mahkemelerine sunacağım belgelerin de mutlak surette aslının aynıdır şeklinde onaylı olması gerekiyormuş. Bu durumda kurumdan yada itirazda bulunduğum il bölge idare mahkemesine dilekçe yazarak giderleri tarafımca karşılanmak üzere gerekli evrakların onaylı bir suretlerinin tarafıma gönderilmesini talep edemilir miyim ?

Sn.Katılımcı,

Dosyanızda bulunan evraklar için suret harcı ödemeniz halinde tarafınıza veya vekilinize aslı gibidir onaylı evrak verilecektir.Mahkemece bu işlemin adresinize teslim biçiminde yapılacağını düşünmüyorum.

Mahkemenin bulunduğu yere gidemeyecek iseniz veya vekiliniz yoksa Anayasa Mahkemesine başvuru evrakınızda bu durumu açıklayarak evrakın ilgili kurum veya mahkemeden getirtilmesini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
ikinci sorum ise şöyle olacak ; İdare davalarını açarken her biri için dava harç ücretlerini ödemiştim. Dava reddedilme dilekçesinde gerekli posta giderleri vs. kalan ücretin tarafıma iadesine karar verilmiş. Ben şu an mahkeme ile aynı ilde bulunmadığım için reddedilen davalara ilişkin kalan ücretleri tarafıma iadesi için itirazda bulunduğum ilin idare mahkemesine dilekçe yazarak ve ya başka hangi yol ile alabilirim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ediyorum. . .

Talebiniz ve mağduriyetiniz haklı olmakla beraber uygulamada gider avansının iadesi sadece ilgili mahkeme veznesinden yapılmakta olduğundan şahsen veya vekilinizin başvurusu durumunda iadenin mümkün olduğunu düşünüyorum.