Mesajı Okuyun
Old 06-01-2009, 15:51   #1
avturker

Varsayılan menfi tespit davası, bedelsiz senet

Merhabalar ve herkese iyi çalışmalar.
Müvekkilimin alacaklı olduğu bir senedi 1-2 yıldır borçlunun adresini bilmediğinden ve borçluyla irtibat kuramadığından beklemekte iken müvekkilim başka bir esnaf arkadaşının kendi borçlusundan alacaklı olduğunu ve kısmı ödemelerinin olduğunu öğreniyor. Bu dosyadan kendi borçlumuzun adresini tespit ettik ve icra takibi yaptık. Söz konusu dosyaya da haciz koyduk ve dosyaya tekrar ödeme yapıldı.
Bugün adliyeye gittiğimde dosyayı yerinde bulamadım ve dosyanın mahkemede olduğunu öğrendim. Borçlu menfi tespit davası açmış iddiaları da şunlar;
Kendisinin müvekkilin esnaf arkadaşıyla başka bir adi sözleşme yaptığı ve bu senedin o sözleşmenin teminatı olarak bir başka 3. kişide bulunduğu. Bizim de senedi hukuksuz olarak ele geçirdiğimiz, kendisinden alacaklı olan 3. kişinin borcunu ortadan kaldırmaya çalıştığımız vs. ayrıca suç duyurusunda da bulunmuş.

Miktar itibariyle tanık dinletilmesi mümkün değil, söz ettikleri sözleşmede ayrıca icraya verilmiş, o dosyaya da baktım ve müvekkilimin hiç bir sıfatla burada imzası yok.
Bana kambiyo senedi karşılığında sunulabilir bir delil yok gibi geliyor ancak görüşlerinizi almak isterim.
Şimdiden teşekkürler.