Mesajı Okuyun
Old 26-10-2011, 17:08   #2
GECE

Varsayılan GÜzel Fİkİr !

Sayın meslektaşım,
fikriniz, özünde çok isabetli bence, size katılıyorum. bu gözlemcilik (adı her ne ise) üzerinde tüm yönleriyle düşünülüp daha profesyonelce organize edilirse, randıman alınacağı kanaatindeyim. ama tabi bu iş için ödenecek ücret bakımından baroların bütçede sorun çıkarılabilir. işin mali boyutu bir kenara, savcılıklarda, duruşmalarda avukatların haksız yere zor durumda bırakıldığını, rencide edildiğini, hatta beyanlarının bile tam olarak tutanağa geçirilmediğini çoğu defa görüyorum. bu tür nahoş davranışa maruz kalan avukatlar olayı ispatlamakta güçlük çekebiliyor. diyelim ki duruşmada hakim avukata haksız-yersiz bir davranışta bulundu, duruşmadaki katip, mübaşir, kalem memurları vs hakim aleyhine tanıklık yapmaz, avukatın dediklerini doğrulamaz. salondaki olaya şahit olan çoğu meslektaş da tutunak tutalım vs denilince, "hakimle aram bozulmasın, dosyama yansır, hakim bana gıcık olur ..." gibi mülahazalarla mağdur meslektaşa yardımdan kaçınabiliyor. bu durum da haksızlığa uğramış meslektaşı, mücadele etmemeye, yapılanı yutmaya itiyor ki; haksızlıklar giderek artıyor.