Mesajı Okuyun
Old 15-04-2010, 09:16   #12
chatalog

Merhabalar

Arkadaşlar uyap üzerine kendi tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Öncelikle uyap trafik sorgulamasında Türkiye geneli olarak gayet güzel hizmet veriyor(her ne kadar arasıra sisteme erişilemiyor hatası verse de).Ancak Tapu sorgulamasında sorun başlıyor.Eğer ki borçlunun gayrimenkulünün kayıtlı olduğu TSM'nin elinde güncel bilgiler varsa ve bunlar sisteme tam olarak girilmiş ise sorun yok ancak TSM'nin elinde güncel bilgiler yok veya da var olmasına rağmen çok yüzeysel girilmiş ise sorun var demektir.Kısaca şunu ifade etmek istiyorum.Bir boçlunun adına kayıtlı gayrimenkulleri üzerine evvelce haciz koymama rağmen farklı bir icra dairesinden aynı borçluya başka bir takip yapıp uyaptan sorgumala talep ettiğimde verilen cevap "borçlu adına gayrimenkul kaydı yoktur" olmuştu.Bunun sebebini araştırdığımda borçlunun gayrimenkullerini uzun yıllar önce edindiğini gördüm.Dolayısıyla TSM'nin elinde borçlunun tck numarası ya yoktu yada var olmasına rağmen sisteme girilmemişti.Durum bu olduğundan tck numarası ile sorgulama yapıldığında kayıt çıkmıyordu.tck numarasız sorgulama yapıldığında kayıt yine çıkmıyordu.Ancak ad ve soyad ile sorgulama yapıldığında karşımıza Türkiye genelinde 150 kayıt çıkarıyordu.Bizim borçluya ait olan gayrimenkulün hangisi olduğunun ise bu karşımıza çıkan 150 kaydın tek tek bakılması sonucu ortaya çıkacağı belliydi.Sağolsun İcra Müdür Yardımcısı beni kırmayarak boş olduğu bir zamanda kayıtların hepsine tek tek bakarak bizim borçluya ait olan gayrimenkul kaydını bulabildik.Durum şu ki İcra Müdür Yardımcısının dediği biz sorgulama yaparken sadece tck numaralı ve tc kimlik numarasız olarak sorgulayıp çıkarsa kayıttan çıktı alıyoruz çıkmaz ise yoktur kaşesini basıp imzalıyoruz.Buda bizlere sorgulamaların ne kadar sağlıklı yapıldığını göstermektedir... Gayrimenkullerle ilgili bir başka sorun da şirketler de karşımıza çıkıyor.Yine şirket adına olan gayrimenkullerde uyap çok kötü çalışıyor.Genel de kayıt yok diyor ancak buna kesinlikle itimat etmeyin çünkü ben hiç güvenmiyorum.3-4 dosyamda uyap gayrimenkul şirket sorgulamasında kayıt gözükmemesine rağmen ilgili TSM'lerde yaptığım araştırma da şirketler adına gayrimenkul kaydı vardı.

Haciz koyma noktasına gelince Bursa'da icra dairelerinde şuanlık bir sıkıntı yok.Trakfik kayıtlarına icra müdürlükleri direk haciz koyabiliyorlar.Ancak malumunuz olduğu üzere gayrimenkullerle ilgili olarak icra müdürlüklerinin uyaptan haciz koyma yetkileri yok. Onlar sadece sorgulamayı yaparak tespit edilen gayrimenkulün bilgilerini sizlere veriyorlar.

Bu noktada benim başka bir önerim var.Avukatlar olarak hepimiz de elektronik imza ile uyap a giriş yetkisi var.O halde yapılacak yeni bir düzenleme ile bizlere uyap vasıtasıyla bürolarımızdan girerek tapu ve trafik sorgulaması noktasında bir yetki verilsin.Bizler bürolarımızdan sorguları yaparak tespiti yapalım ve icra dairelerine beyan ederek haciz konulmasını sağlayalım.Bu noktada gerekirse bizlere bir sorumlulukta yüklenebilir.Böylelikle hem bizim işlerimiz daha sağlıklı olacaktır hemde icra dairelerinde ki iş yükü biraz da olsa hafifleyecektir.

saygılarımla