Mesajı Okuyun
Old 20-10-2010, 21:39   #50
mehves

Tasarıyı tüm insan vicdanım ve hukukçu kimliğim ile destekliyorum.

Ben de icra işi ile uğraşıyorum. Tahsilatların ne kadar zorlaştığının farkındayım, içinde yaşıyorum. Özellikle de karşılıksız çekle ilgili yeni düzenlemelerden sonra.

İcra İflas Kanunu ve Ticaret Kanunumuz yetersiz, elimiz kolumuz bağlı.

Ancak... İcra hukuku ile uğraşan meslektaşlarımın ellerindeki dosyalarını bir hatırlamalarını rica ediyorum. İcra dosyalarından kaç tanesi "ticari" borç, kaç tanesi "ev eşyası almak için yapılan borç".

İkinci sıradaki borçlar çok düşük bir oran.

Bir şeyi daha dürüstçe sorgulamalarını rica ediyorum: Evde lüks eşya bulunan kaç evde muhafaza işlemi yaptılar, böyle evde yapılan kaç haciz tahsilat sonucunu doğurdu?

Ev eşyası haczi, evindeki kırık dökük eşyalarından başka hiç bir şeyi kalmamış insanlara uygulanıyor. Ancak onların üzerinde zorlama yaratıyor, diğerlerinde değil.

Meslektaşlarım, sorun ev eşyası haczi ile çözümlenecek bir sorun değil. Sorun çok daha köklü değişiklikleri, bakış açılarını, kuralları gerektiriyor. Sorun özellikle bankaların toplumsal sorumluluk alanına çekilebilmesi, sorumluluklarının yeniden düzenlenmesi, ülke üzerindeki güç ve yetkilerinin yeni dengelere oturtulmasından, şirket arkasına gizlenen şahısların şahsi sorumluluklarının düzenlenmesinden geçiyor. Sorun bankaların kredi vermelerinin, çek karnesi vermelerinin, Ticaret Hukukunda şirket kuruluş ve işleyişlerinin yeniden düzenlenmesinden geçiyor.

Kişinin ticaret yaparken girdiği borç batağı nedeniyle, ailesinin ve kendisinin "insanca" yaşama hakkının elinden alınması sonucunu doğuran "ev eşyası haczine" tamamen karşıyım.

Evet, bizler avukatız... Evet, bizler tahsilat yapmakta zorlanıyoruz. Ama evet, biz "hukukçuyuz". Avukatlık bir meslek olabilir ama hukukçuluk hayata ve topluma bir bakış açısıdır. Hukukçu "adil" ile "kanuna uygun" arasındaki farkı, "alacak hakkı" ile "insan hakkı" arasındaki farkı da unutmamalıdır.

Tasarıyı destekliyorum, bir başlangıç olmasını, devamında alacağın tahsilini kolaylaştıracak kuralların getirilmesini de diliyorum.

Hukuk hayatın ardından gelir.
Yaşanan toplumsal gelişimler ve sorunlar hukuktaki kuralların değişmesini sağlar, baskıyı oluşturur.

Gelişme kaçınılmazdır, sancılar olur.